Balık Sezonu Başladı, İşte Tezgâhtaki Balık Fiyatları

Balık Sezonu Başladı, İşte Tezgâhtaki Balık Fiyatları

Denizlerde av yasağının kalkmasıyla birlikte tezgâhlar hamsi ve diğer balık çeşitleriyle donatıldı. Hamsinin kilosu 8 TL’den satışa sunuldu.Ünyeli Balıkçı Ufuk Taslı, balık sezonunu açtıklarını ifade ederek, “Şu an gündemde olan...

Denizlerde av yasağının kalkmasıyla birlikte tezgâhlar hamsi ve diğer balık çeşitleriyle donatıldı. Hamsinin kilosu 8 TL’den satışa sunuldu.

Ünyeli Balıkçı Ufuk Taslı, balık sezonunu açtıklarını ifade ederek, “Şu an gündemde olan balık Palamut. İstavrit ve Çinakopun da çıkması gerekiyor fakat çinakopların boyu şu an yetersiz. Yetersiz olunca alıp satamıyoruz. Seyyar arabalarda satılıyor ama şu an için istavrit ve çinakop yetersiz. Gündemde olan palamut. Palamutun çok olduğu söyleniyor fakat bu henüz piyasaya yansımadı, çünkü fiyatı pahalı.” dedi.

Taslı, “Palamutun çok olduğu söylentisine ben inanamıyorum, çünkü çokluk balık ağlarına yansısa tezgâhlara düşecek. Tezgâhlara düşmediği için inanamıyorum. Ama Balkanlar'da olan sert hava, motorların denize çıkmasını üç dört gün engelledi. Bu da buna bir etkendir.” diye konuştu.

“HAVA ŞARTLARI MÜSAİT DEĞİL”

Büyük motor sahiplerinden aldıkları bilgilere göre, uydudan alınan Marmara ve Karadeniz’deki canlılık oranının geçen seneye göre 3 kat daha fazla olduğunu ifade eden Taslı, "Örneğin geçen sene 1 ton hamsi varsa bu sene 3 ton hamsi var deniliyor. Ama bu şu an için piyasaya tam yansımadı. Buna hava şartları da müsait değil. Ama bundan sonraki günlerde ne olur onun için bir şey diyemem.” şeklinde konuştu.

Piyasada ortalama balık fiyatları ise şöyle: "Hamsi 7-8 TL, Palamut 3 tanesi 10 TL, Somonlar 112 TL, Levrek, Çupra, Somon bunlar zaten yetiştirme balıklar, onların fiyatları Ünye’de de dahil Perşembe de dahil, Diyarbakır da dahil Türkiye’nin her tarafında aynı. Çupra ve Levrek 15-20 TL arasında değişiyor. Şunu da söylemek istiyorum, balık fiyatlarında her gün değişiklik oluyor.” CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.