Bakanlıktan Uludağ’daki Yangın Açıklaması

Bakanlıktan Uludağ’daki Yangın Açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Uludağ’da 3 gün süren orman yangını hakkında açıklama yaptı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Uludağ’da 3 gün süren orman yangını hakkında açıklama yaptı. Yangının sarp kayalık bir bölgede çıktığı için müdahalenin güçlükle yapılabildiğinin belirtildiği açıklamada, soğutma çalışmaların devam ettiği bildirildi.

    Bursa Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde Süleymaniye Köyü Domuzyayla mevkiinde 3 Kasım Pazar günü saat 17.00’de çıkan yangın hakkında şu bilgiler verildi: “Yangına ilk müdahale saat 17.25 itibarıyla yapılmıştır. Yangın oldukça sarp ve dik arazide örtü yangını şeklinde meydana gelmiştir. Arazinin çok sarp ve yol ağı yetersizliği nedeni ile kara araçları ile müdahale çalışmaları olumsuz etkilenmiştir. Yanan alanın Uludağ Milli Park sahası olması münasebeti ile arazinin yıllarca müdahale görmemesi nedeni ile devrik, kırık ve nemli ölü örtü tabakasının kalın olmasından dolayı, meydana gelen yanma olayında, çok yoğun dumanın meydana gelmesi gerek Bursa kamuoyunda gerekse basınımızda çok büyük bir orman alanının zarar gördüğü intibaının algılanmasına neden olmuştur.”

    “SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

    Arazi yapısının çok dik ve sarp olduğunun hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu bölgenin Uludağ Milli Park sınırları içerisinde kalması ve yol ağı açısından oldukça yetersiz oluşu nedeniyle yangına karadan müdahalede zorluklar yaşanmasına rağmen, bölgeye sevk edilen ekiplerin aralıksız çalışmasıyla yangın, 06 Kasım tarihinde, saat 16.00 da kontrol altına alınmıştır. Yangında 150 hektar alan örtü yangını şeklinde etkilenmiştir. Bölgede kayın ve göknar ağaçlarından oluşan orman yapısı mevcut olup, yangın örtü yangını şeklinde cereyan ettiğinden meydana gelen yangın sadece ölü örtüye (gazel-yaprak) zarara sebebiyet olmuş, alanda bulunan ağaçlara herhangi bir zarar vermemiştir. Yangına, 20 adet hizmet aracı, 21 adet arazöz, 6 adet su ikmal aracı, 10 adet ilk müdahale aracı, 3 adet dozer, 1 adet grayder ve 2 adet amfibik uçak ile birlikte 56 teknik personel, 277 yangın işçisi ve 22 orman muhafaza memuru ile müdahale edilmiştir. Soğutma çalışmaları devam etmektedir.” CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.