Bakanlık Akaryakıt İstasyonundaki Bengal Kaplanına El Koydu

Bakanlık Akaryakıt İstasyonundaki Bengal Kaplanına El Koydu

Batman-Silvan karayolu üzerinde bulunan akaryakıt istasyonunda iş adamı Uğur Kaçmaz’ın 2009 yılından beri beslediği Bengal kaplanına bakanlık tarafından el konuldu.

Batman-Silvan karayolu üzerinde bulunan akaryakıt istasyonunda iş adamı Uğur Kaçmaz’ın 2009 yılından beri beslediği Bengal kaplanına bakanlık tarafından el konuldu. İstasyona gelen Orman ve Su İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler kaplanı Kahramanmaraş Hayvanat Bahçesi'ne götürmek üzere aldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından istasyon sahibine gönderilen yazıda, Bengel kaplanının doğal yaşam ortamına uygun şekilde yaşaması gerektiği belirtilerek, ekipler tarafından uyuşturularak bulunduğu yerden alındı. Akaryakıt istasyonu İşletme Müdürü Muhammed Çelebi, Hayvanları Koruma Federasyonu (Haytap) görevlisi bir bayanın şikayeti üzerine sabahın erken saatlerinde ekiplerin geldiğini ve istasyon çalışanlarının hazır olduğu sırada kaplanı götürdüklerini söyledi.

Bengal kaplanının alınmasına tepki gösteren İşletme Müdürü Muhammed Çelebi, “Kaplana 2009 yılından beri bakıyoruz. Günde 20 kilo ciğer yada et veriyorduk. Kaplana için iki bakıcı tutulmuştu. Ona yapılan masraf ile iki aile beslenirdi. İstasyon adeta bir hayvanat bahçesi gibiydi. Herhangi bir kar amacımız yoktu. İnsanlar belgesellerde gördüğü hayvanları burada canlı görünce seviniyordu. Ben 38 yaşındayım ilk olarak canlı kaplanı burada gördüm. Hafta sonu öğrenciler kafileler halinde gelip geziyordu. İl dışından aileler geliyordu. Stres atıyordu." dedi.

Akaryakıt istasyonunda mini bir hayvanat bahçesi oluşturan İşadamı Uğur Kaçmaz'ın Batman'a geldiğinde zamanının büyük bölümünü hayvanat bahçesinde geçirdiğini belirten Çelebi, "Akaryakıt istasyonunda personelin dışında hayvanlarla ilgilenmek üzere 2 bakıcı görev yapıyordu. Hayvanların gıda ihtiyacını kendi karşılıyor. Kaplan her gün 10 kilogram et tüketirken, diğer hayvanlar ise ne bulursa onu yiyor." diye konuştu.

Batman'da hayvanat bahçesi olmadığını belirten akaryakıt işletmesi sorumlusu Çelebi, verdikleri hizmetle az da olsa bu eksikliği giderdiklerini ifade etti. Bir çok ailenin hafta sonları çocuklarını getirip hayvanları izleyip yem verdiğini belirten Çelebi, belediye veya ilgili kurumların destek vermesi durumunda daha zengin bir hayvanat bahçesi hizmeti sunabileceklerini ancak sayıyı artırmayı düşünürken kaplanın gitmesine üzüldüklerini belirtti.

Yoldan geçerken mutlaka durup kaplanı izlediklerini belirten sürücüler ve Batmalı hayvan severler de kaplanın gidişine üzüldü. Aileler, "Burası bizim için bir hayvanat bahçesi gibiydi. Gelip ücret ödemeden geziyorduk. Çocuklarımız yakından görüyordu. Çiçeği hayvanları sevmeyi burada öğrendiler. Kaplanın götürülmesine üzüldük." dediler. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.