Bakanlığın Yat Limanı Projesi'ne, Belediye Meclisi’nden Olumsuz Görüş

Bakanlığın Yat Limanı Projesi'ne, Belediye Meclisi’nden Olumsuz Görüş

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, Karşıyaka’daki Yat Limanı Projesi’ne, Karşıyaka Belediye Meclisi’nden olumsuz görüş çıktı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, Karşıyaka’daki Yat Limanı Projesi’ne, Karşıyaka Belediye Meclisi’nden olumsuz görüş çıktı. Bakanlığın Karşıyaka İskelesi ile Nikah Sarayı arasında kalan bölge için hazırladığı projeye ilişkin imar planı önerisini Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda görüşen Karşıyaka Belediye Meclis’i, yat limanı için seçilen bölgenin, ulaşım, ticaret ve coğrafik açıdan olumsuzluklara yol açacağı gerekçesiyle oy birliği ile reddetti.

Karşıyaka Belediyesi tarafından planlara işlenen ve onay için gönderilen marina projelerinin yerine, kendi projesini hazırlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, ÇED raporu için görüş istediği kurumlardan biri de Karşıyaka Belediyesi oldu. Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda, Bakanlığın yat limanı amaçlı hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı önerisini görüşen Karşıyaka Belediye Meclisi red kararı aldı.

Karşıyaka Nikah Sarayı ile Vapur İskelesi arasındaki bölge için hazırlanan projenin yer seçiminin yanlış olduğunun vurgulandığı Karşıyaka Belediyesi raporunda, gerekçe olarak şu görüşlere yer verildi: “Yat limanının kuzeyinde kalan Cemal Gürsel Caddesi ile ana ulaşımın sağlanması mümkün değildir. Yat limanı proje alanına yönelik çalışmalar için bu caddenin kullanılması, caddenin araç yoğunluğunu büyük ölçüde arttıracak, oluşan taşıt trafiğinin getirdiği olumsuz etkiden ilçe halkı huzursuzluk duyacaktır. Şu anda yapılan feribot ve vapur seferleri ile kullanılmakta olan güzergah yat limanının konumlandığı alan ile uyumsuzluk teşkil etmektedir. Bu durum, mevcut seferleri aksatacak ve deniz trafiğinde büyük sorunlara yol açacaktır. Aktarma istasyonlarının koku, toz, gürültü ve görünüş yönünden çevreyi kirletmesi için, boşaltma işleminin yapıldığı yerlerin, kapalı olarak inşa edilmesi zorunludur. Bu da kıyı şeridinde mümkün değildir. Bazı durumlarda önerilen proje, bölgedeki tarihi değerlerin, parkların, doğanın, değerli kıyı zenginliklerinin, rekreasyon alanlarının ve balıkçılık kaynaklarının kaybolmasına yol açacağı endişesi nedeniyle olumsuz tepkilerle karşılaşmaktadır.”

Bakanlık tarafından hazırlanan, 20 bin metrekaresi kapalı alan olarak planlanan proje, seçilen bölgede deniz dolgusunu da beraberinde getiriyor. Projenin Karşıyaka Belediyesi Meclis Toplantısı’ndaki görüşmeleri sırasında, bu duruma tepkisini dile getiren Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan, "Bizler o bölgenin katledilmesine izin vermeyeceğiz." dedi.

İmar Komisyonu Başkanı İsfahan Naki ise komisyon görüşünü, "Önergeyi inceledik. Seçilen bölge konum bakımından uygun bir yerde değil. Karşıyaka esnafına çok yakın. Trafik de olumsuz yönde etkilenecek. Ticari alan yapılmak istenmesi ve denizin doldurulacak olması nedeniyle de görüşümüz olumsuz." diye açıkladı. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.