Bakan Şahin: Öğrenci Evlerine Müdahale Dersek Yanlış Yerden Yaklaşırız

Bakan Şahin: Öğrenci Evlerine Müdahale Dersek Yanlış Yerden Yaklaşırız

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Başbakan Erdoğan'ın gündeme getirdiği üniversite öğrencilerinin kızlı-erkekli evlerde kaldığı konuyla ilgili açkılamada bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Başbakan Erdoğan'ın gündeme getirdiği üniversite öğrencilerinin kızlı-erkekli evlerde kaldığı konuyla ilgili açkılamada bulundu. Bakan Şahin, “Daha fazla öğrenci kapasitesi olan üniversitelerde yurt gibi çalışan ancak yurt vasfı olmadığından dolayı hiçbir denetim geçirmeyen sistemler var. Bu yüzden bütün partilerle beraber bunu nasıl düzenleyebiliriz, çözebiliriz buna bakmamız gerekiyor. Aksi takdirde şuan ki duruma öğrenci evlerine müdahale, kadın erkeğin yaşamına müdahale, özel hayata müdahale gibi yaklaşırsak yanlış yerden yaklaşmış oluruz.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği Komisyonu ve UN WOMEN ortaklığında gerçekleşen ‘İstanbul Sözleşmesi’nin 3. Yılında Kadının İnsan Haklarındaki Gelişmeler’ toplantısı Woow Otel’de gerçekleşti. Programa; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Emine Bozkurt, Avrupa Konseyi Adalet ve İnsan Onuru Direktörü Marja Ruotanen ve çok sayıda davetli katıldı.

Fatma Şahin toplantı arasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Kız ve erkek öğrenci yurtları üzerinde tartışmanın sorulması üzerine Şahin, üniversiteye giden kız öğrenci sayısının on yıl önce yüzde 13 iken bugün yüzde 33’e çıktığını söyledi. Şahin, şöyle devam etti: “Kızlarımız daha fazla okusun diye mücadele ediyoruz. Çok fazla üniversite açılması çocuklarımızın eğitim hayatına girmiş olması ciddi bir şekilde yurt ihtiyacını da meydana getirdi. Bu yurt ihtiyacını çok hızlı bir şekilde karşılamak için Gençlik ve Spor Bakanlığı şuan bir yatırım bakanlığına dönüştü. Özel yurtlarla, kiralamalarla bu ihtiyacı gidermeye çalışıyor. Birden bu ihtiyaçtan dolayı daha fazla öğrenci kapasitesi olan üniversitelerde yurt gibi çalışan ancak yurt vasfı olmadığından dolayı hiçbir denetim geçirmeyen sistemler var. Bu yüzden bütün partilerle beraber bunu nasıl düzenleyebiliriz , çözebiliriz buna bakmamız gerekiyor. Aksi taktirde öğrenci evlerine müdahale, kadın erkeğin yaşamına müdahale, özel hayata müdahale gibi yaklaşırsak yanlış yerden yaklaşmış oluruz. Sorunu iyi analiz etmemiz nasıl çözeriz anlayışını ortaya koymamız gerekiyor.”

Herkesin en değerli varlığının evlatları olduğunu belirten Şahin, “Evlatlarımızın en iyi şekilde eğitim alması, en güvenilir şekilde okumasının sağlaması her anne babanın da sorumluluğu aynı zamanda. Sosyal devlet olarak da anayasaya baktığımız zaman gençlerimizi, ailelerimizi korumak da anayasanın verdiği bir hüküm. Tartışmayı yaparken, nasıl çözeceğimizi çok iyi anlamamız gerekiyor. Önyargılardan uzak, hepimizin evlatlarını yarınlara en iyi şekilde nasıl hazırlarız, buna bakmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Başbakanın valiliklerle ilgili açıklama yaptığını aktaran Şahin, “Ben 4 buçuk yıl belediye başkanlığımız döneminde ve 11 yıllık iktidarımız döneminde kimsenin yaşam alanına müdahale etmedik. Burada valilerimizle ilgili süreç, hukuk devletinde ne yapılması gerekiyorsa onun yasal hakkı üzerinden yapılabilir. Konuşmanın bir bölümü üzerinden sağını solunu alarak, topluma farklı bir şekilde bilgi kirliliği getirmenin de bir faydası yok.” diye konuştu.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.