Bakan Işık: Cari Açık İçin Bazı Ürünlere Destek Verilebilir

Bakan Işık: Cari Açık İçin Bazı Ürünlere Destek Verilebilir

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, cari açığı önlemek için bazı ürünlere destek verilebilecek çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, cari açığı önlemek için bazı ürünlere destek verilebilecek çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Fikri Işık, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindeki heyeti bakanlık binasında kabul etti. Kabulde gazetecilerin cari açık ile ilgili sorularını cevaplayan Işık, “Türkiye’nin en fazla ithalat yaptığı 500 ürün, 300 ürün ve yüz ürün belli. Bunlar bizim elimizde var bu ürünlerden yerli ikame imkanı olan ürünlere tek tek çalışma başlatıyoruz. Hurda konusuna talimatı verdim. Bir çalışalım bu kadar hurda ithal eden bir ülke bunu kendi imkanlarıyla yapamaz mı? Yapabiliriz. Bunanla ilgili nasıl bir çalışma yapacağımızın talimatını verdim. Petro kimya kalemlerinde önemli ithalat yaptığımız ürünler var bunlarla ilgili çalışma yapacağımız ürünler var. En fazla ithalat yaptığımız yerli üretimi en kısa zamanda sağlayabileceğimiz ürünleri seçmek zorundayız. Bununla ilgili nasıl bir çalışma yürüteceğimiz yapacağımız fizibiliteden sonra ortaya çıkacak. Sektörle ilgili inanıyorum ki Türkiye’nin bu ara mal ithalatında dışa bağımlılığını bir ölçüde azaltacağız ve cari açığı azaltmada olumlu bir faydası olacak” dedi.

Sanayi Bakanı Işık, “ Ar-Ge sistemiyle ilgili uyumlu araştırma alt yapısından bahsettiniz. Nedir tam olarak bununla yapmak istediğiniz?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Türkiye’de güçlü bir araştırma alt yapısı var. Sanayicimizin bu alt yapımızdan faydalanması üniversitelerin güçlü bir şekilde faydalanması burada çalışma yapanların destekleri ile ilgili bir kanun çalışması Kalkınma Bakanlığımızda yapıldı bizde kanun üzerinde çalışıyoruz yakında bununla ilgili adımı atacağız.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.