Bakan Eroğlu: Sanki Türkiye’de Her Yer Yanıyormuş Gibi Yazıyorlar

Bakan Eroğlu: Sanki Türkiye’de Her Yer Yanıyormuş Gibi Yazıyorlar

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir’de yanan orman alanları ve fidanlıklarda incelemelerde bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir’de yanan orman alanları ve fidanlıklarda incelemelerde bulundu. Yangınlarla yapılan mücadeleleri anlatan Eroğlu, yanan alanların çok kısa sürede ağaçlandırıldığını anlattı. Bazı kişilerin twitter üzerinden yanan alanlarla ilgili olumsuz paylaşımları olduğunu aktaran Eroğlu, “Twitter’da bazı vatandaşlar yanan ormanlık alanları göstererek ‘buraya kaç otel olacak’ diyorlar. Son 10 yıldır iktidardayız, varsa böyle bir yer gösterin, onu geri alacağım. Yanan alanı başka bir amaçla vermek mümkün değil. Sanki Türkiye’de her yer yanıyormuş gibi yazıyor.” dedi.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda basın toplantıs düzenleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2013 yılı orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarını anlattı. Türkiye’de 21.7 milyon hektar ormanlık alan olduğunu, ormanlık alanların yüzde 48’inin bozuk orman niteliği taşıdığını söyleyen Eroğlu, orman teşkilatının yeniden yapılandırılarak, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü işlerini yaptığını, gelir getirici ürünlere ağırlık verildiğini; ceviz, badem ağacı, defne ve fıstık çamından geçen yıl 300 milyon dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti. 10 yıl içinde 2 milyon 800 fidanın toprakla buluşturulduğunu belirten Bakan Eroğlu, geçmiş yıllarda 70 milyon fidan üretilirken, geçen yıl 470 milyon fidan yetiştirildiğini kaydetti.

Ağaçlandırma çalışmalarının önemine değinen Eroğlu, Türkiye’nin ağaçlandırma ve erozyonla mücadelede Çin ve Hindistan’tan sonra dünyada üçüncü olduğunu söyledi. Çıkan orman yangınlarının yüzde 81’inin ihmal, dikkatsizlik ve kaza, yüzde 11’inin kasıt, yüzde 8’inin yıldırım düşmesi nedeniyle çıktığını belirten Eroğlu, 776 adet gözetleme kulesinden 24 saat gözetleme yapıldığını, 154 kamera kullanıldığını, dumana duyarlı kameraların en yakın merkeze alarm gönderdiğini anlattı. Halihazırda 26 adet helikopter, 976 adet arazöz, 282 su tankeri, 504 ilk müdahale aracına sahip olduğunu, köylerde anızdan çıkan yangınlara karşı bin 614 adet su tankeri dağıtıldığını söyleyen Bakan Eroğlu, yangına müdahale süresinin 45 dakikadan 17 dakikaya indirildiğini, 15 dakikanın hedeflendiğini dile getirdi.

Orman yangınlarıyla ilgili çıkan haberlere sitemde bulunan Eroğlu, “Basın abartıyor. Sanki Türkiye’de her yer yanıyormuş gibi yazıyor. Son 10 yılın ortalaması bin 827 yangın çıkmış. 8 bin 558 hektar alan yanmış. Yangın başına 47 dönüm. Bu yıl 30 Temmuz itibariyle bin 515 yangın çıkmış, 3 bin 431 hektar alan yanmış. Yangın başına düşen alan 2.26 hektar. Bir köşe yazarı, orman yangınlarında dünya birincisi olduğumuzu yazmış. Ne birincisi ya biz yangınla mücadelede birinciyiz. Bir şeyi doğru söylemek lazım. Türkiye, Akdeniz ülkeleri içinde yangınla mücadele en başarılı ülkedir. En ileri teknoloji bizde. Bizim en büyük derdimiz kırsal alan yangını. Haymana’da mahsulde yangın çıkmış bizi arıyorlar. Halbuki bizim böyle görevimiz yok. İnsanlık vazifesi olarak düşündük, kurumun zekatı olarak düşündük ve söndürdük. Yılda 4 bin adet kırsal alan yangınına müdahale ediyoruz.”
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.