Bakan Ergin'den flaş Öcalan açıklaması

Bakan Ergin'den flaş Öcalan açıklaması

Adalet Bakanı Sadullah Ergin gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, açlık grevlerinin sona erdirilmesi sürecinde terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile İmralı'da görüşüldüğü iddialarına açıklamada bulundu.

Ergin,  ''Devletin istihbarat birimleri, güvenlik güçlerimizin ve terörle mücadelede sürdürülen politikaların gereği, ihtiyaç duyulduğu zaman ve zeminde bu görüşmeler yapılır demiştik geçmişte. İhtiyaç duyulan zeminde bunlar yapılmıştır, bundan sonra da yapılacaktır. Bu anlamda yeni bir durum değildir'' dedi.

GEREKLİ MÜDAHALE YAPILMAYA DEVAM EDİYOR

Ergin, seçilen Yargıtay ve Danıştay üyelerinin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulundaki mazbata töreninden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cezaevlerindeki açlık grevlerinin sonlandırılmasının ardından tutuklu ve hükümlülerin sağlık durumuna ilişkin bir soru üzerine Ergin, ceza infaz kurumlarında açlık grevi eyleminde bulunanların önceki akşam başlayan ve dün sonlanan bir süreçte eylemlerini bitirdiklerini söyledi.

AÇLIK GREVLERİNİN BİTİRİLMESİ MEMNUNİYET VERİCİ

Açlık grevine ilk başlayanların grevinin 67-68 günü bulduğunu ifade eden Ergin, onlardan başlamak üzere normal şartlara dönüş için Sağlık Bakanlığı'nın yoğun gayretle çalıştığını anlattı. Uzman doktorlar kontrolünde herhangi bir komplikasyon çıkmaması için gerekli çalışmaların yapıldığını ve yapılmaya devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

''O anlamda bu şekilde sonuçlanmış olması memnuniyet verici esas itibarıyla zaten böyle bir yöntemin demokratik bir yöntem olmadığı konusunda hemfikiriz. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü de aynı şeyin altını çizmişti hatırlarsanız. Bu anlamda demokratik katılım yolları, demokratik çözüm kanalları ve siyaset kanallarının açık olduğu bir yerde bu tip eylemlerin savunulması mümkün değil diye düşünüyorum. Kaldı ki bu eylemlerin kaynağında zaten cezaevi koşulları yoktu. Cezaevi ile ilgili olmayan konularla ilgili yapılan bir eylemdi. Netice itibarıyla dün sonlanmış olmasından duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum.''

İMRALI'DA AİLE İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR ENGELLEME YOK

Süreçte terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevi'nde görüşme yapılıp yapılmadığı ve Öcalan'ın aile mensuplarıyla görüştürülüp görüştürülmediği yönündeki sorular üzerine Ergin, aile mensuplarının girişiyle ilgili herhangi bir sorun olmadığını ve bunun defalarca ifade edildiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu konunun altını çizdiğini, kendisinin de birçok kez bu yönde açıklamaları olduğunu hatırlatan Ergin, ''Cezaevinde, İmralı'da bulunan altı kişinin aile mensupları, cezaeviyle ilgili kendilerine tanınmış olan yasadan kaynaklı haklar, bunlar kullandırılıyor. O anlamda herhangi bir engelleme söz konusu değil. Yalnız Öcalan'ın avukatlarına ilişkin bir süredir uygulanan bir durum vardı. Onunla ilgili sıkıntılar var ama onun dışında cezaevi koşullarıyla ilgili İstanbul Silivri'dekiler hangi şartlardan istifade ediyorsa Ankara Sincan F tipindekiler hangi şartlardan yararlanıyorlarsa İmralı'da da aynı rejim geçerli'' diye konuştu.

ÖCALAN İLE GÖRÜŞME OLDU MU?

Terör örgütü elebaşı Öcalan'ın avukatlarıyla görüştürülüp görüştürülmeyeceği sorusuna karşılık Ergin, bunun önümüzdeki süreçte görüleceğini ifade etti.

Bir başka gazetecinin ''Süreçte Öcalan ile görüşme oldu mu?'' sorusuna ise Ergin, şu yanıtı verdi:

''Zaman içinde defalarca ifade ettik, devletin istihbarat birimleri, güvenlik güçlerimizin ve terörle mücadelede sürdürülen politikaların gereği, ihtiyaç duyulduğu zaman ve zeminde bu görüşmeler yapılır demiştik geçmişte. İhtiyaç duyulan zeminde bunlar yapılmıştır, bundan sonra da yapılacaktır. Bu anlamda yeni bir durum değildir. Yıllar önce de sorulan bu soruya aynı cevapları verdiğimi hatırlıyorum. Bugün de aynı noktadayım.''

CEVAPSIZ HİÇ BİR SORU KALMAZ

Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturmayı yürütürken görevden alınan üç Cumhuriyet savcısının Yargıtay'daki yargılanmalarının ardından beraat etmelerine ilişkin görüşlerinin de sorulduğu Ergin, gerekçeli kararı görmeden yorum ve tahlil yapmanın doğru olmadığını söyledi.

Ergin, dava ile ilgili gerekçeli karar ortaya çıktıktan sonra değerlendirme yapacağını belirterek, ''Cevapsız hiçbir soru kalmaz. Hiç kimse merak etmesin'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.