Bakan Eker: Medeni Kanun İle Topraklarımız Bölündü

Bakan Eker: Medeni Kanun İle Topraklarımız Bölündü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun ile Türkiye arazilerinin miras yoluyla aşırı ve hızlı bir şekilde bölünüp parsellerin küçülerek tarım yapılamaz hale geldiğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun ile Türkiye arazilerinin miras yoluyla aşırı ve hızlı bir şekilde bölünüp parsellerin küçülerek tarım yapılamaz hale geldiğini söyledi. Türkiye’de ortalama tarım işletmesinin 60 dekar olduğunu aktaran Bakan Eker, ABD’de bu rakamın 181 hektar, Almanya’da 420, Fransa’da ise 430 dekar olduğuna dikkat çekti.

Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi Başkanlığı ile Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, Niğde Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitesi’nin oluşturduğu KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) ‘Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’ düzenledi. Sempozyuma Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Kalkınma Bakanı Cezdet Yılmaz da katıldı.

'MİRAS İLE TARLALARIN BÖLÜNMESİ GELECEĞİMİZİ TEHDİT EDİYOR'

Sempozyumda konuşan Bakan Eker, KOP yalnızca bir sulama projesi olmadığına değinerek tarım, ulaştırma, sağlık, bilim, sanayi ve turizm sektörlerinde de gelişmeyi öngören çok büyük bir bölgesel kalkınma projesi olduğunu anlattı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın KOP projesi ile ilgili 4 sorumluluğu olduğunu aktaran Bakan Eker, bunların ilkinin tarlaların toplulaştırılması olduğunu dile getirdi. Bu konuyu çok önemsediklerini ifade eden Eker, “Çünkü Türkiye, dünyada tarım arazisi miras yoluyla bölünebilen çok ama çok nadir ülkelerden birisidir. Bu bizim geleceğimizi çok ciddi manada tehdit ediyor. Medeni Kanunu’muzda tarım arazileri babadan oğla geçerken miras yoluyla bölünebiliyor.” dedi.

'MEDENİ KANUN, ARAZİLERİN BÖLÜNMESİNİ SAĞLADI'

Miras yoluyla bölünen arazileri bir örnekle açıklayan Eker şöyle konuştu: “Bir babanın 100 dekar arazisi var. 4 tane çocuğu var. İlk jenerasyonda her birine 25 dekar düşüyor. O evladın iki çocuğu olduğunu düşünürseniz arazi 12,5 dekara düşüyor. Bu durumun sonucu ile ilgili çok acı bir karşılaştırma yapacağım. Türkiye’de ortalama tarım işletmesi 60 dekardır. Bu 60 dekar yaklaşık 10 ayrı parselden oluşuyor. Şimdi 3 milyon civarında tarım işletmesi ve 60 dekar ortalama büyüklük. ABD’de 181 hektar, İngiltere 457 dekar, Fransa 430 dekar, Almanya 420 dekar, İspanya 240 dekar. Mukayeseyi görüyor musunuz? Biz, 80 yılda 1926’dan sonraki Medeni Kanun ile arazilerin miras yoluyla bölünmesi imkan dahiline girdikten sonra aşırı şekilde ve hızla bölüne bölüne bu hale geldik. Şimdi toplulaştırma bunun için önemli. Parsallerin büyütülmesi ve bununla birlikte drenaj dahil olmak arazinin modern sulama tekniklerine uygun hale getirilmesi gerekiyor.”

10 YILDA 6 MİLYON HEKTAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI

Bakan Eker, önümüzdeki yıl itibariyle 10 yılda 6 milyon hektar araziyi toplulaştırmış olacaklarını söyledi. 1961’den 2002 yılı sonuna kadar Türkiye’de 41 yılda sadece 450 bin hektar arazi toplulaştırıldığını açıklayan Eker, “Biz 10 yıl içerisinde 6 milyon hektarı tamamladık. 2023 hedefimiz Türkiye’deki bütün toplulaştırma imkanı bulunan arazilerin tamamının toplulaştırılması. KOP Projesi içerisindeki bizim sorumluluk alan burada toplulaştırmanın tamamlanması.” şeklinde konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.