Bakan Avcı: Uluslararası Kuruluşlarda Çalışan Türk Görevli Sayısı Yetersiz

Bakan Avcı: Uluslararası Kuruluşlarda Çalışan Türk Görevli Sayısı Yetersiz

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) Genel Kurulu'na katılmak üzere Paris'e gitti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) Genel Kurulu'na katılmak üzere Paris'e gitti. UNESCO'nun bugünü ve geleceğinin tartışılacağı toplantıda kurumun mali açıdan yaşadığı krizin ele alınacağını belirten Avcı, UNESCO'da çalışan Türk görevli sayısının artırılması için girişimler yapacağını belirtti.

Bakan Avcı, Atatürk Havalimanı'ndan Fransa'nın başkenti Paris'e hareketinden önce basın mensuplarına geziye ilişkin açıklamalarda bulundu. UNESCO'nun 37. Genel Kurulu'na ilgili ülkelerin bakanları ve UNESCO temsilcileri ile birlikte katılacağını belirten Avcı, kurumun içinde bulunduğu mali kriz ve geleceğinin toplantıda ele alınacağını ifade etti. Türkiye'nin UNESCO'ya ciddi kaynak ayırdığını belirten Avcı, hem Türkiye-UNESCO ilişkilerini, hem de kurumun kendi problemlerini konuşacaklarını anlattı.

Bakan Avcı'nın gündeminde Türkiye'nin uluslararası kuruluşlardaki personel yetersizliği de vardı. Türkiye'nin bu konuda daha fazla personel istihdam edilmesini sağlamaya çalıştığını, toplantıda UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova ile de bu konuyu görüşeceğini belirten Avcı, "UNESCO'da çalışan Türk kontenjanı sayısının artırılması için görüşmelerimiz olacak. Çünkü Türkiye Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda kontenjanlarını yeteri kadar kullanmıyor. UNESCO da bunlardan biri. İnşallah bundan sonra UNESCO'da daha fazla Türk görevlinin olması için görüşmelerimiz olacak." dedi.

Avcı, Pazar günü de Paris'teki Türk büyükelçiliğinde 10 Kasım Atatürk'ü anma programına katıldıktan sonra da Türkiye'ye döneceğini söyledi.


CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.