Baharda mide hastalıklarına dikkat

Baharda mide hastalıklarına dikkat

Bahar aylarında havaların ısınması ile birlikte ve yazın, yemek yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler mide sorunlarını da arttırıyor

Hazımsızlık, mide yanması, şişkinlik, gaz, geğirme, bulantı, karın bölgesinde rahatsızlık şekilde kendini gösteren mide sorunları, yalnızca ileri yaştakileri değil gençleri de olumsuz etkiliyor.

Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Serdar Akça, bahar aylarında mide sağlığının korunması için önerilerde bulundu. Özellikle bahar ve yaz aylarında en sık rastlanan hastalıkların ülser, reflü ve gastrit olduğunu belirten Akça "Mide ağrısı genellikle üst karın bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Bu şikayetler, yanma ve kazınma şeklinde de kendini gösterebilir" dedi.

Bahar aylarında ülserin artabileceğini ifade eden Akça "Onikiparmak bağırsağı ülseri, yanma ve kazınma hissi şeklinde ağrılarla ortaya çıkar. Özellikle açlık sırasında bu his artar, yemek yendiğinde ise azalır. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserleri mevsimsel dalgalanma gösterir ve bahar aylarında daha çok görülür. Nem ve güneş ışığı faktörleri, ülser şikayetlerini artırmaktadır. Hazımsızlık sorunu yaşayan bazı hastalarda ise bahar aylarında daha fazla tüketilen çiğ sebze ve meyvenin bu soruna neden olduğu düşündüğünü" söyledi.

Kızartma türü ve asitli içeceklerin ise gastriti tetiklediğini belirten Doç. Dr. Serdar Akça, "Bazı yiyeceklerin tüketilmesinden sonra mide yanması, ekşime, gaz ve şişkinlik şikâyetleri daha çok gastritte ortaya çıkar. Bahar aylarında kızartmaların fazla tüketimi, asitli ve gazlı içecekler, dondurma, buzlu meyve suları, soğuk su gibi yiyecek ve içecekler gastrit şikayetlerini artırmaktadır. Midede hazmı zorlaştıran yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini" ifadelerinde bulundu.

Reflüyü arttıran asıl sebeplerden biri ise yazın geç saatlerde yenen yemeğin olduğunu söyleyen Akça, "Reflü hastalığının mevsimlerle direkt ilişkisi olmasa da, yaz aylarında çay ve gazlı içecekler gibi sıvıların fazla miktarda tüketilmesi, reflüyü artırabilir. Yine yaz döneminde geç saatlere kadar oturulması, geç saatlere kadar yemek yenmesine ve miktarının artmasına neden olur.

Bu da yukarı kaçan mide içeriğini fazlalaştırır" dedi. Yine yaz aylarında soğuk ve buzlu içeceklerin içilmesi, bağırsak hareketlerinin azalttığını vurgulayan Serdar Akça "Reflü çok yaygın ve masum bir hastalık olarak görülse de, özellikle yemek borusunun mideyle birleştiği yerde, kanser riskinde artış söz konusu olabilir.

Bu nedenle doğru tanı konularak tedavi edilmesi çok önemlidir. Yeni doğan bebeklerde, kilo fazlası olanlarla 40 yaşını aşmış kişilerde daha fazla görülür" diye ifade etti.

Doç. Dr. Serdar Akça mide rahatsızlığının "Ailesinde mide kanseri öyküsü bulunanlar, aşırı kilolu kişiler midesinde bakteri bulunanlar, stres altında olan kişilerde, sigara içenler, başka hastalıkları nedeniyle ağrı kesici ve romatizma ilaçları kullananlar, fazla tuz ve et tüketenler, sebze ve meyveden fakir beslenenler ve ileri yaşta kişilerde" olabileceğini belirtti.

Ayrıca bahar ve yaz döneminde mide rahatsızlığına karşı önerilerde bulunan Akça "Az ve sık yemek yiyin, yemeklerinizi iyi çiğneyin, tahıl tüketiminizin yeterli olmasına, tereyağı ve kuyruk yağı yerine zeytinyağı tercih edin, aşırı miktarda kırmızı et tüketmeyin, protein ihtiyacınız için tavuk, balık ve kurubaklagil yiyin, yeterli miktarda süt ve süt ürünü tüketin, şekerli içeceklerden ve şerbetli tatlılardan uzak durun, tuzu azaltın kızartma ve mangaldan kaçının, haşlama yiyeceklere ağırlık verin" diyerek uyardı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.