Baharat satışı arttı

Baharat satışı arttı

Kurban Bayramı'ndan sonra kestikleri hayvanların etlerinin bir bölümünü sucuk olarak değerlendirmek isteyen aileler, baharat satışlarını artırdı.

İstanbul Caddesi'nde baharat satıcılığı yapan Mustafa Öz yaptığı açıklamada, İç Anadolu'da kurban etlerinin bir bölümünün sucuk yapılarak değerlendirildiğini ve bu geleneğin Konya'da da yaygın olarak devam ettiğini söyledi. 
Yaklaşık 30 yıldır baharat satışı yaptığını belirten Öz, yaklaşan Kurban bayramı öncesi satışlarda bir artış yaşandığını, ancak hafta sonu ve bayramdan sonraki 10 gün süresince satışların daha da artmasını beklediklerini kaydetti. 
Geçtiğimiz yıla göre baharat fiyatlarında artış yaşanmadığını da ifade eden Öz, şunları söyledi: 
''Hatta bazı baharat türlerinde fiyatlar düştü. Geçen yıl kilosu 15 YTL'den satılan kimyon bu yıl 10 YTL'ye geriledi. Acı-tatlı toz biber, kimyon, kekik, karabiber, çemen ve yeni bahar gibi birçok baharatta ise fazla bir değişiklik yaşanmadı. Sucuk yapımında en fazla kullanılan acı-tatlı toz biberin kilosu 10 YTL, karabiber 15 YTL, kimyon ve kekik ise 10 YTL'den satılıyor. Sucuk yapımında çok az kullanılan yeni baharın kilosu ise 30 YTL.'' 
Öz, sucuk yapımında kullanılan bağırsağın metresini 30 YKr'den sattıklarını dile getirerek, çekilmiş sarımsağın 10 YTL, normal sarımsağın ise 2,5 YTL'den alıcı bulduğunu belirtti. 
Bayramda kurban etinin bir bölümünü sucuk olarak değerlendirmek isteyen ailelerin baharat satışlarını artırdığını vurgulayan Öz, ''Satışlarımız 1 ay öncesine göre yaklaşık yüzde 30 artış gösterdi. 10 kilo sucuk yapımı için 200 gram acı 200 gram tatlı toz biber, 200 gram kimyon, 100 gram karabiber, 200 gram tuz, 750 gram sarımsak ve 12 metre bağırsak gerekli. Bu karışıma, sucuğa güzel koku veren yeni bahardan da isteğe bağlı olarak 50 gram eklenebilir. 10 kilo sucuk yapımı için alınacak baharat ve bağırsağın maliyeti kalitesine göre, 15 YTL ile 20 YTL arasında değişiyor'' dedi. 
Öz, bayram nedeniyle baharat ve bağırsak satışlarının yanı sıra, kuru kahve satışlarında da artış yaşandığını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.