Aydınlar Ocağı 160 faaliyet gerçekleştirdi

Aydınlar Ocağı 160 faaliyet gerçekleştirdi

Gayesi Türk kültürünü yaşamak, yaşatmak, yeni nesillere aktarmak ve onu asrın idrakine söyletmek olan ve bunun için üzerine düşen görevi yapmaya çalışan Konya Aydınlar Ocağı, 2008de 160 faaliyet gerçekleştirdi.

Konya Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, kültürden sanata, müzikten eğitime, aileden dinî ve genel kültür ile gezi seyahatlerine varıncaya kadar pek çok faaliyetin altına imza attıklarını belirterek geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi.
“Hadis Sohbeti (48).
Tarih Sohbeti (10); Özellikle Selçuklu ve yakın tarih konularında.
Anma Toplantıları (17); Mehmet Âkif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Osman Yüksel Serdengeçti, Bediuzzaman Said-i Nûrsî, Yahya Kemal Beyatlı, Cinuçen Tanrıkorur,  İbrahim Fethi Gumullahoğlu, Mehmet Lütfi İkiz, Ali Ulvi Kurucu, Zeynel Abidin Efendi,  Memiş Efendi, Hacı Veyis Zâde Mustafa Kurucu, Semiha Ayverdi, Neyzen Tevfik gibi vefat etmiş olan kültürümüzün kilometre taşları ile kanaat önderlerini anma toplantılarında yâdettik.
Şükran Geceleri (2); Henüz hayatta olan değerli insanlarımızın kadri kıymetini bilmek için. Mehmet Ali Uz’a Onursal Başkanlık ve Şehr-ül Muharririn unvanı verilmesi. Eğitimci-Yazar Hüseyin Köroğlu’na Şükran Plaketi tevcih edilmesi.
Genel Kültür Sohbeti (10).
Müzik (4); Konya Yaren Gecesi, Türk Tasavvuf Mûsıkîsi, Türk Sanat Müziği, Sille ve Konya Türküleri.
TV Programları (22); Konya’daki yerel ve bölgesel yayın yapan televizyonların programlarına katıldık.
Genel Dinî Konular (7); Prof. Dr. Süleyman Ateş, Prof. Dr. Abdullah Özbek ve Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar gibi hocalarla dini konferanslar.
Siyaset (7); ABD’nin Ilımlı İslâm’ı, Ermeni Meselesi, Darbeler-Cuntalar-Hükümetler gibi siyasî konferanslar.
Türk Dili, Şiiri ve Edebiyatı (5).
Eğitim (2)
Ekonomi (2)
Sağlık (2)
Aile (2); Ailede Babanın Rolü ve İdeal Eş Seçimi gibi aile sohbetleri.
Dia, Film, Belgesel; (2)
Aydınlar Ocaklarının Şûra Toplantıları (2); 23-25 Mayıs 2008 tarihleri arasında İnigöl’de ve 13-15 Kasım 2008 tarihleri arasında Sakarya’da yapılan şûralara katıldık.
Gezi İzlenimleri (6); Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan, Çeçenistan, Batı Avrupa, Güneydoğu Anadolu gibi gezi izlenimleri.
Gezi Seyahatları (5); Bozdağ Yaban Koyunları gezisi, Zazadın ve Obruk Hanları gezisi, Böğrüdelik Köyü gezisi, Eskisehir Odunpazarı gezisi, Bursa (İnegöl) ve Afyon gezisi, Sakarya - Bolu gezisi.
STK’lar ile Müşterek Faaliyetler (5); KONFAD gibi bazı Sivil Toplum Kuruluşları ile müşterek faaliyetler.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.