Aydın Belediyesi'nin Diktiği Tabelalar Valilik Kararıyla Kaldırıldı

Aydın Belediyesi'nin Diktiği Tabelalar Valilik Kararıyla Kaldırıldı

Aydın Belediyesi tarafından il merkezine bağlı köylerin girişlerine dikilen tabelalar, valiliğin aldığı karar doğrultusunda kaldırılmaya başlandı.

Aydın Belediyesi tarafından il merkezine bağlı köylerin girişlerine dikilen tabelalar, valiliğin aldığı karar doğrultusunda kaldırılmaya başlandı. Aydın Belediye Meclisi’nin 13 Ağustos 2013 tarihli kararıyla 56 köyün yollarına ve girişlerine “T.C. Aydın Belediyesi” yazılı tabelalar monte edilmişti. 2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimden sonra mahalle statüsüne kavuşarak il merkezinde yeni kurulan Efeler Belediyesi’ne bağlanacak köylere bütçeden kaynak ayrılarak, bir süre sonra sökülecek tabelaların dikilmesi tartışmaları da beraberinde getirmişti.

Tabelalar, İl Özel İdaresi tarafından sorumluluk sahası içinde izin alınmadan çalışma yapıldığı gerekçesiyle alınan karar doğrultusunda kaldırılmaya başlandı. Aydın’ın büyükşehir olması sebebiyle tüzel kişilikleri yerel seçimlerde sona ererek bağlanacakları ilçenin mahallesine dönüşecek köylere dikilen tabelalardan beş tanesi İl Özel İdaresi, sekiz tanesi ise Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından söküldü.

Tabelaların İl Özel İdaresi tarafından kaldırılmasının, kanunlarla desteklenmiş yatırım ve hizmetin engellenmesi anlamına geldiğini söyleyen Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “6360 sayılı yasanın geçici 1. maddesinin 18. fıkrası, köylere her türlü yatırım ve hizmetin Aydın Belediyesi tarafından yapılmasının önünü açmaktadır. Bazı kişi ve kurumların daha net anlaması adına tam olarak şöyledir: ‘Bu kanunun 1. maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında belirtilen illerdeki belediyeler. yetkili organlarının kararıyla bu kanunla sorumluluk alanlarına dahil edilen yerleşim yerlerine yetkisi dahilindeki her türlü yatırım ve hizmeti götürebilir.’ Yıllar sonra kaliteli hizmete kavuşan köylerimizin ve burada yaşayan vatandaşlarımızın alınan bu kararla mağdur edilmesi tam anlamıyla haksızlıktır.”

İl Özel İdaresi’nden yapılan açıklamada da şöyle denildi: “Aydın Belediyesi tarafından merkez 56 köy yolu ve köy girişlerine asılan tabelalardan 13 adedi, gerekli izinlerin alınmadan dikilmiş olması nedeniyle ekiplerimiz tarafından sökülmüştür. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre yollar üzerinde yapılacak her türlü çalışma için o yolun bakım ve onarımından sorumu idareden teknik olur alınması gereklidir. O yolda yapılacak çalışmayla trafik güvenliği tehlikeye atılabilir, şahıs ya da kamu arazilerine tecavüz edebilir, altyapı ya da üstyapılara zarar verilebilir. Şu anda Karayolları'nın ve İl Özel İdaremiz'in sorumluluk sahasında kalan 56 tabeladan 13’ü söküldü. Özel İdare olarak, yasaları uygulamadığımız sürece biz suç işlemiz sayılırız. Aydın’ın 490 köyünün tamamına eşit bir şekilde hizmet götüren İl Özel İdaresi’nin, kamu hizmetini engelleme gibi bir çabası asla olamaz. Gerekli izinlerin alınması halinde hizmet için her türlü kolaylığı sağlarız.” CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.