Ay-der 10. Yaşını Kutladı

Ay-der 10. Yaşını Kutladı

Edirne’de faaliyette bulunan Aile Yaşamını Destekleme ve Aileler Arası Dayanışma Derneği (AY-DER) 10.

Edirne’de faaliyette bulunan Aile Yaşamını Destekleme ve Aileler Arası Dayanışma Derneği (AY-DER) 10. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Kurulduğu günden bu yana düzenlediği faaliyetleri büyük takdir toplayan dernek 10.ncu yaşına girdi. Bu amaçla AY-DER yönetimi tarihi Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda bir kutlama programı düzenledi. Toplantıya Edirne Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Belediye Başkan Yardımcısı Nihan Akdere, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, İl Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Fikret Dişlioğlu, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Edirne Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, toplumda her bir bireyin tek gerçek servetinin aile olduğunu söyledi. "Aile güçlü ise toplum o kadar güçlü; aile ne kadar huzurlu ise toplum o kadar huzurlu." diyen Özkan, Türkiye’nin ayrıcalığının da burada olduğunu ifade etti. Bu değerin kıymetini bilerek aileye sahip çıkmak gerektiğini vurgulayan Özkan, "Tabii ki, devlet aile yapısını korumakla mükelleftir. Ama devletten de önce, devletin kurumlarından da önce bizler, sivil toplum kuruluşlarına daha da önemli görevler düşüyor. İşte AY-DER bu anlamda görevini layıkıyla yapan bir kuruluş. Ve ben sizlerin huzurunda kuruluşumuzu takdir ve tebrik ediyorum." dedi.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ise batıdan gelen bir takım akımların aile kavramını olumsuz etkilediğini ifade etti. Aydınlanma düşüncesiyle birlikte kutsalın dışarıda tutulmasının gündeme geldiğini hatırlatan Özcan, "Aile de bu düşünceden nasibini aldı. Üzülerek ifade etmek istiyorum ki, son dönemde biz de geniş aile modelinden çekirdek aile modeline geçilmiş oldu. Hayat şartları nedeniyle artık yeni nesil dedelerinden, ninelerinden hayat tecrübesini öğrenemiyor. Bu da aslında ciddi sıkıntıları beraberinde getiriyor." diye konuştu.

Tüm olumsuzluklara rağmen Türk aile yapısının direnmeye devam ettiğini kaydeden Özcan, "Aile ayakta tutulmasına yönelik bizlere çok fazla görev düşüyor. Biz çocuklarımızı çok iyi bir şekilde yetiştirmek durumundayız. AY-DER 10. Yılını kutluyor. Yaptığı çalışmalardan dolayı dernek yönetimini tebrik ediyorum. Kadının sosyal hayatta daha fazla yer alması noktasında ciddi etkinlikler yürütüyorlar. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kendilerine her konuda destek veriyoruz." açıklamasını yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş da bağlı bulunduğu bakanlığın kuruluş amacının aile ve aile bütünlüğünün sağlanması olduğunu belirtti. Özbaş, "Ancak aile bütünlüğü elimizde olmayan sebeplerle zaman zaman sekteye uğramakta, vatandaşlarımız mağdur olmaktadır. Toplumun temeli ve sosyal dayanışmanın oluşmasında rol oynayan en etkili kurum ailedir. Bizler de yaşlı, engelli, çocuklarımız, huzurevimiz, kız ve erkek yetiştirme yurdumuz ve çocuk evlerimizle büyük bir aileyiz. Bu ailenin fertleri olarak sizleri görüyoruz. Bugün gelişmiş bir çok Avrupa ülkesine göre bizi güçlü kılan unsur aile bağlarımızın güçlü olmasıdır. Ancak günümüzün yaşam biçimi, gelişen ve değişen iş yaşamı ile birlikte aile ilişkilerde zedelenmelere sebep olmuştur." dedi.

Ailenin dağılmasının toplumun dağılması anlamına geldiğini düşündüğünü ifade eden Özbaş, "Bir hayat kurtar ki, aile yaşasın; aileyi yaşat ki, millet yaşasın düşüncesi temel düsturumuzdur. Bu anlamdaki çalışmalarından dolayı AY-DER’in kuruluşunun 10. Yıl dönümünü kutluyorum." diye konuştu.

AY-DER Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Akyol, kültürel değerleri ışığında kadın olarak kadın odaklı çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Akyol, "Düzenlenen seminer ve toplantılar, açılan kurslar ve kültür ve sanatsal faaliyetlerle kadının aile ve toplum içindeki yeterliliğini ve önemini artırmayı hedefledik. Kadınlarımıza yeni kapılar açarak sosyal hayatın içinde daha fazla yer almasını sağlamayı amaçladık. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın verdiği güçle uzun yılları kısa, aşılmazları aşılır yapmak, mutlu kadınlar, mutlu çocuklar, mutlu aileler ve dolasıyla mutlu toplum zinciri ile çıktığımız bu saygın yolculuğun 10. Yılını kutluyoruz." dedi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.