Avrupalı Öğrencilere Seksek, Mendil Kapmaca Ve Yakartop Öğretilecek

Avrupalı Öğrencilere Seksek, Mendil Kapmaca Ve Yakartop Öğretilecek

Eskilerin vazgeçilmez oyunları arasında yer alan seksek, mendil kapmaca ve yakartop, bundan sonra Avrupalı çocuklara da öğretilecek.

Eskilerin vazgeçilmez oyunları arasında yer alan seksek, mendil kapmaca ve yakartop, bundan sonra Avrupalı çocuklara da öğretilecek. İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Çambel köyündeki Şebnem Kardıçalı Ortaokulu'nun öğretmenleri, Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen Comenius Okul Ortaklıkları programına önemli bir proje hazırladı. Almanya, İspanya, İtalya, Hırvatistan, Güney Kıbrıs ve İngiltere’nin de ortak olduğu 'Oyunlar Yoluyla Kültürlerarası Yeterliliklerin Geliştirilmesi, Kültürlerarası Duyarlılığı ve Etkileşimi Arttırma' projesinde çocuk oyunları masaya yatırılacak.

AB Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen ve ülke başına 15 bin euro bütçeyle desteklenen proje, aynı zamanda okul ortamında Avrupa vatandaşlığı bilinci oluşturmayı, öğrenci ve öğretmenlerin farklı Avrupa kültürlerini tanıma ve kabul etme motivasyonlarını arttırmayı hedefliyor. Oyunlar sayesinde de dil bariyerlerini kırmaları, ortak okulların materyal ve deneyimlerinin paylaşılarak proje dahilinde mevcut eğitim kalitelerini arttırmaları amaçlanıyor.

OYUN HAVUZU OLUŞTURULACAK

Proje hakkında bilgi veren öğretmen Musa Kaplan, “Derlenen oyunlar, yıl boyunca okullarda uygulanıp tartışılacak. Yapılacak yarışmalar sonucunda seçilen en iyi oyunlar, her ülkenin kendi dilinde ve İngilizce olmak üzere bir el kitabında toplanacak. Oyunların biraraya getirilmesiyle de ortak bir oyun havuzu oluşturulacak.” dedi.

Proje, iki yıl boyunca devam edecek. Bu kapsamda okul öğretmenleri, 12 ülkeyi ziyaret edecek. Projeyle ilgili faaliyetler 'www.cambelcomenius.jimdo.com' ve 'www.comeniuspring.com' sitelerinden takip edilebilecek. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.