Avrupa Kültür Başkenti Rotterdam'da Laleli Cami Dualarla İbadete Açıldı

Avrupa Kültür Başkenti Rotterdam'da Laleli Cami Dualarla İbadete Açıldı

Avrupa Kültür Başkenti Rotterdam'da halkın katkılarıyla yaptırılan Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) Laleli Camii Hollandalı ve Türklerin katıldığı kalabalık bir törenle dün ibadete açıldı.

Avrupa Kültür Başkenti Rotterdam'da halkın katkılarıyla yaptırılan Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) Laleli Camii Hollandalı ve Türklerin katıldığı kalabalık bir törenle dün ibadete açıldı.

Törende konuşan Lahey Din Hizmetleri Müşaviri ve Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ünver, "Bu cami ve kültür merkezini bizlerin hizmetine verdiği için Allah Teala’ya sonsuz hamd ve senalar ediyoruz. Sevgili Peygamber Efendimize sonsuz salat ve selamlar yolluyoruz." dedi.

Camilerde entegre olmayı ama asimilasyona 'hayır' demeyi öğrendiklerini ifade eden Ünver, "Dinimizi, dilimizi ve milletimize ait Anadolu gelenek göreneklerini unutmamak gerektiğini de biz yine camilerde öğrendik." ifadelerini kullandı.

Rotterdam Charlois Belediye Başkanı Ed Gowerde ise "Rotterdam Charlois'te kısa bir süre içerisinde inşaatı tamamlanıp bu gün açılına Laleli Camii, isminden de anlaşılacağı gibi iki halkın köklü geçmişine uzanan bir sembolü olacak. Gerçekten bu mekanın, halkların ikinci buluşma yeri olacağı kanaatindeyim. Vatandaşlarımızın kaynaşması adına son derece önemli bir mekan oldu." şeklinde konuştu.

Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral ise "Bizim sadece Rotterdam Laleli Camini sadece ibadet amaçlı değil, o medeniyet ve o kültürü, o dini ve o güzellikleri bütün Hollandalılara en güzel şekilde anlatmak için bir vesile ve bir fırsat olarak kullanmamız lazım." dedi.

Rotterdam Anakent Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, Rotterdam'da 174 farklı bir milletin yaşadığını, her milletin bu şehirde herkesin kendisini evinde hissettiğini dile getirdi.

Rotterdam Charlois Laleli Camii Başkanı Mehmet Doğan, 33 yıl önce faaliyete başlayan cami küçük olduğu için bu yeni binaya taşındıklarını ifade etti. Bin 316 metrekare alana sahip caminin mescit bölümünde 400 kişi aynı anda ibadet edebilecek. Camide büyük bir konferans salonu ve kantinin yanı sıra, erkekler ve kadınlara ait sınıflar da mevcut. Laleli Cami'miz Rotterdam'ın en önemli semtlerinden bir olan Charlois merkezinde bulunuyoruz. Burası bir kültür ve toplantı merkezi olarak hizmet verecek. " dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.