Avrupa Birliği'nden Türkiye'de kullanılan aşı için kritik adım

Avrupa Birliği'nden Türkiye'de kullanılan aşı için kritik adım

Avrupa İlaç Ajansı, Çin'in Sinovac firması tarafından yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen ve Türkiye'de kullanılan aşının ön değerlendirme sürecini başlattığını duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, dün üye ülkelere Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış aşıları yaptıran kişilere mevcut seyahat kısıtlamalarını kaldırmalarını önermişti. Yapılan önerinin ardından Avrupa Birliğine bağlı 27 ülkenin alacağı karar merakla beklenirken, Türkiye'den Avrupa'ya seyahatlerin yapılıp yapılmayacağı merak ediliyordu. 

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) bu güne kadar  BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarını onayladı. Türkiye'de bu aşılardan sadece BioNTech-Pfizer aşısı uygulanırken, yakın zamanda alınacak olan Rus aşısı Sputnik V ise EMA'dan henüz onay almadı.

Türkiye'de BioNTech-Pfizer aşılarının sınırlı olduğu göz önüne alındığında Avrupa'ya seyahat ihtimali oldukça düşük olması beklenirken, Avrupa İlaç Ajansından (EMA), bugün Türkiye'nin de kullandığı Çin aşısı Sinovac için ön değerlendirme sürecini başlattığını duyurdu.

Avrupa İlaç Ajansından (EMA) yapılan açıklamada, "İnaktif  Kovid-19 Aşısı (Vero Cell)" için ön değerlendirmeye başlama kararının laboratuvar ve klinik çalışmalardan elde edilen ilk sonuçlara dayanarak alındığı belirtildi. İlk sonuçlarda aşının Kovid-19 hastalığına neden olan virüse karşı antikor ürettiğinin görüldüğü bildirildi.

Ajans, aşıyla ilgili veriler geldikçe değerlendirmesini sürdürecek. Aşının AB'de kullanım onayı amacıyla resmi başvuru için yeterli kanıt elde edilene kadar değerlendirme süreci devam edecek. Bu süreçte aşının etkinlik, güvenlik ve kalite konularında AB'nin standartlarına uyup uymadığı değerlendirilecek.

EMA yetkilileri, değerlendirmenin ne kadar süreceği konusunda bilgi vermedi. Ancak EMA, ön değerlendirme süreci sayesinde firma tarafından pazar onayı başvurusu yapıldığında normalden çok daha kısa sürede karar alabiliyor.

Daha önce onay verdiği aşıları da ön değerlendirme sürecinden geçiren EMA'nın şu anda ön değerlendirmesine devam ettiği aşılar arasında Curevac, Novavax, Sputnik V var. Yapılan duyuru ile bu listeye Çin'in Sinovac firmasının aşısı da eklenmiş oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.