Atalay, ÖSYM Başkanı Yarımağan ile yeni sistemi konuştu

Atalay, ÖSYM Başkanı Yarımağan ile yeni sistemi konuştu

Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, Ankara'da yapılan toplantıda ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan ile 2010 yılından itibaren uygulanacak olan ÖSS sistemindeki yeni değişiklikl

SINAV İKİ AŞAMALI OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Yeni ÖSS sistemine göre sınavın iki aşamalı olarak gerçekleştirileceğini kaydeden Naci Atalay, “İki aşamalı sınav sistemine göre, Nisan ayında yapılacak olan ilk sınav YGS (yüksek öğretime geçiş) olarak adlandırılıyor ve bu sınav bir baraj sınavı niteliğinde. Bu sınavı aşabilen öğrenciler Haziran ayında yapılacak olan 2. basamak LYS Lisans Yerleştirme sınavlarına katılabiliyor. Nisan ayının başında yapılacak olan YGS de ilköğretimin ikinci kademesinden itibaren 9. sınıf konuları da dahil edilerek toplamda yaklaşık 180 soru sorulacak. Bu soruların 45'i Matematik 45'i Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) 45'i Türkçe, 45'i de Sosyal Bilimler olacak. Nisan sınavı tek oturumda yapılırken en az 3 ayrı kitapçıkla yapılacak. YGS için düşünülen sınav süresi 3 saat. Nisan ayında yapılacak sınavda alınan puanın yüzde 33, 35 gibi bir oranda ikinci sınava etkisi olacak. YGS sonuçlarıyla Meslek Yüksek Okullarına ve lisans programlarından bazılarına girilebilecek. Haziran ayında ise 5 ayrı sınav yapılacak. LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) olarak adlandırılan ve her hafta sonu özellikle sabah saatlerinde yapılması düşünülen bu sınavlarda Matematik Sınavı, Fen Bilimleri Sınavı, Edebiyat - Coğrafya Sınavı, Sosyal Bilimler ve Dil Sınavları yapılacak” şeklinde konuştu.
HER DERS İÇİN AYRI KİTAPÇIKLAR DAĞITILACAK
Bu sınavların uygulanırken her ders için ayrı ayrı kitapçıkların dağıtılacağını belirten Atalay, “Örneğin Matematik sınavı Cebir ve Geometri sınavı şeklinde ayrı ayrı hazırlanmış kitapçıklarla yapılacak. Önce Cebir soruları dağıtılacak öğrenciler bu soruları cevapladıktan sonra kitapçıklar toplanıp geometri soruları dağıtılacak ve öğrenciler bu soruları da cevapladıktan sonra kitapçıkları toplanarak sınavlar değerlendirilecek. Sınavlarda birden fazla kitapçık kullanılırken tek cevap kağıdı kullanılacak” dedi.
LYS sınavlarında yaklaşık 100 soru sorulup bu sınavların 2.5 Ya da 3 saat süreceğinin altını çizen Atalay, yeni sistemde YGS ve LYS de öğrencilerin toplamda yaklaşık 400 civarında soru çözeceklerini bildirdi.
YENİ SİSTEM DAHA BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ SEÇECEK
Orta öğretim başarı puanının ÖSS'YE yüzde 21 oranındaki katkısının azaltılmasının amaçlandığını da değinen Atalay, yeni sistemde meslek liselerinin üniversiteye girişleri konusunda katsayı sorunun nasıl çözüleceği konusunda henüz netlik kazanılmadığını ifade etti. Atalay, “Özetle yeni sistem daha başarılı öğrencileri ve daha planlı programlı çalışan öğrencileri seçmeyi amaçlıyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.