Astana Ekonomik Forumu Başladı

Astana Ekonomik Forumu Başladı

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yedincisi düzenlenen Astana Ekonomik Forumu Kazakistan Başbakanı Karim Masimov’un katılımıyla başladı.Karim Masimov, forum çerçevesinde bu yıl beşincisi düzenlenen Astana Yatırım Forumu’nda , yabancı...

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yedincisi düzenlenen Astana Ekonomik Forumu Kazakistan Başbakanı Karim Masimov’un katılımıyla başladı.

Karim Masimov, forum çerçevesinde bu yıl beşincisi düzenlenen Astana Yatırım Forumu’nda , yabancı yatırımcılar için yeni adımların atıldığı müjdesini verdi.

Kazakistan’a son beş yıl içerisinde 160 milyar dolar tutarında yabancı yatırımın geldiğini kaydeden Masimov, 2017’ye ev sahipliği yapacak olan Kazakistan’ın özellikle gümrük, vergi ve arazi tahsisi konularında yapılan yeni düzenlemeler ile yatırımcıların önünü açtıklarını ifade etti.

Kazakistan’ın genç ve yeni başkenti Astana’yı çok kısa bir zaman zarfında dünya üzerindeki önemli başkentler arasına sokmayı başardıklarını kaydeden Masimov, Kazakistan 2050 Stratejisi ile de Kazakistan’ın dünya ekonomisinde ilk 50 ülke arasına girmeyi hedeflediklerini kaydetti.

ASTANA YATIRIM İÇİN DOĞRU BİR YER

Amman Belediye Başkanı Muhammad Akel Biltaji konuşmasında Astana’dan övgülerle bahsetti ve Astana’nın yatırım için doğru bir şehir olduğunu belirtti.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Amman’ndan en genç başkenti Astana’ya geldiğini ifade eden Biltaji, 21. asrın şehirlerin asrı olduğunu vurguladı.

Ulusal yenilik ve yatırım projelerinin uluslararası tanıtımını yapmak, yatırım ortamının iyileştirilmesini sağlamak ve teknoloji, yenilik ve doğrudan yabancı yatırımların ülkeye kazandırılmasının amaçlandığı forum 3 gün boyunca devam edecek.

FORUMA 150 ÜLKEDEN 10 BİNE YAKIN DELEGE KATILIYOR

Bu seneki foruma uluslararası kuruluşların liderleri, önemli düşünürler ve Nobel Ödülü sahiplerinden oluşan, 150 ülkeden 10 binin üzerinde davetli katılıyor.

Ulusal yenilik ve yatırım projelerinin uluslararası tanıtımını yapmak, yatırım ortamının iyileştirilmesini sağlamak ve teknoloji, yenilik ve doğrudan yabancı yatırımların ülkeye kazandırılmasının amaçlandığı forum 3 gün boyunca devam edecek.

Ekonomi Forumu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in konuşmasıyla başladı. Başkent Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda yapılan forum birbirinden ünlü isimleri buluşturdu. Nazarbayev, konuşmasında forumun düzenlenmesine katkı sağlayan Birleşmiş Milletler’e ve katılımcılara teşekkür etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.