Askon’dan 12 Fidanlık Hatıra Ormanı

Askon’dan 12 Fidanlık Hatıra Ormanı

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Bursa Şubesi, 12 bin ağaçlık ASKON Hatıra Ormanı projesinin ilk fidanlarını dikti.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Bursa Şubesi, 12 bin ağaçlık ASKON Hatıra Ormanı projesinin ilk fidanlarını dikti.

Mudanya ilçesine bağlı Balabancık köyünde Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nün tahsis ettiği 700 dönümlük arazide 12 bin fidan toprakla buluştu. 700 dönümlük arazi üzerine dikilen fidanların 4 bini kestane, 8 bini ise ceviz ağacı olacak ve bu ağaçlar Balabancık köyü sakinlerinin himayesinde olacak.

İlk fidanların dikimi nedeniyle düzenlenen törende konuşan ASKON Bursa Şube Başkanı Ali Turgut, “Bu arazinin bize tahsisini sağlayan Orman Bölge Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların devam etmesi lazım. Biz, ASKON olarak bir işadamları kuruluşuyuz. İşadamı, sadece ekonomiyle ilgilenen kişi demek değildir. Sosyal sorumlulukla ilgili kendimize düşen görevi birey olarak ve inancımızın da bize verdiği yükümlülükle bu tarz işleri de yapmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

ASKON Bursa Şubesi Başkanı Ali Turgut, “ASKON önümüzdeki ay içerisinde ülke genelinde 400 bin fidan dikecek. Gezi olayları tertibinde biliyorsunuz sözde bir kısım çevreciler 4 tane ağaç kesilecek diye ülkenin yeniden o huzursuz günlerine dönmesi için gayret sarf ettiler. Bu olumsuz olayları gören ASKON Genel Merkezi, Türkiye’deki diğer sivil toplum örgütlerine nazaran yalnız bir manifesto yayınlayarak ‘mesele 4 ağaçsa Biz, 400 bin ağaç dikeceğiz’ diyerek bir çalışma başlattı. Biz de bundan esinlenerek Bursamız’da bir fidan dikme kampanyası başlatmış olduk. İnşallah hayırlı olur. Ben inanıyorum ki bir güzel iş daha yaptık. Bu fidan dikimiyle hem buradaki köylüye katkı sağlanacak hem de buranın faunası da bundan istifade edecek. Aynı zamanda köylüye bir geçim kaynağı olacak. İnşallah fidanlarımız ürün verir. Bu ürünlerden bizlere hep beraber yemek nasip olur” sözleriyle sürdürdüğü konuşmasını katılımcılara teşekkür ederek sonlandırdı.

Organizasyona dair katılımcılara bilgilendirme konuşması yapan Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Ağaçlandırma Şefi Yeliz Işık da, “Bu organizasyonla her hane sahibine fidanlarımızı bölüştüreceğiz. Kendileri bakıp geliştirecek ve ürünlerini kendileri toplayacaklar. Bu çalışmalara katkıda bulunduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.
Fidan dikme töreninde konuşan Balabancık Köyü Muhtarı Abdullah Tezcan ise, köy sakinlerinin ve kendisinin projeye yönelik memnuniyetlerini belirtirken “Bu ağaçlar artık bize emanet. Sahip çıkacağız inşallah. Köyümüz için çok iyi bir katkı ve ileriye dönük çocuklarımızın geleceğine bir kazanım sağlayacak. Bu tür organizasyonların diğer köylerimize de ulaşmasını diliyorum” diye konuştu.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.