Askeri bando ekibine yoğun ilgi

Askeri bando ekibine yoğun ilgi

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitlerini Anma günü etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesinde Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Bölge Bando Komutanlığı tarafından Çanakkale Şehitleri anıs

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitlerini Anma günü etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesi’nde Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Bölge Bando Komutanlığı tarafından Çanakkale Şehitleri anısına konser düzenlendi.
 “BANDO EKİBİ AYAKTA ALKIŞLANDI”
Konserin birinci bölümünde izleyicilere Çanakkale zaferinin anlatıldığı kısa bir barkovizyon gösterisi yapıldı. Duygusal anların yaşandığı gösteri büyük beğeni topladı. Ardından Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Bölge Bando Şefi Çağlar Tayfun Çulcuoğlu yönetimindeki 35 kişilik bando ekibi sahne aldı. Yerli ve Yabancı seçkin 15 parça ile Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendiren bando ekibi izleyenlerden büyük ilgi görürken, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi Mehmet Baltacan’ın seslendirdiği Çanakkale Türküsü ise ayakta alkışlandı.
“ASKERİ BANDO ÇALDI ÖĞRENCİLER SÖYLEDİ”
Konserin ikinci bölümünde ise bando ekibine Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümü öğrencilerinden oluşan yaklaşık 70 kişilik kora eşlik etti. Bando ekibinin koro ile birlikte seslendirdiği şarkılar izleyenlere kimi zaman hüzünlü kimi zamansa keyifli dakikalar yaşatırken, ekibin söylediği “İzmir’in Dağlarında”  marşı ise salonu dolduran yüzlerce izleyici tarafından hep bir ağızdan söylendi.
“BAĞIMSIZLIĞIMIZ İÇİN ÇOK BEDELLER ÖDEDİK”
Türk ulusunun bağımsızlık mücadelesi içinde çok bedeller ödediğine dikkat çeken Hava Savunma Okulu Eğitim Merkez ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Orhan Turfan, “Milli mücadelenin öncüsü olan Mustafa Kemal Atatürk ömrünün çoğunu cephelerde geçirmesine rağmen her zaman sanata büyük önem vermiş, bu nedenle devlet opera ve konservatuarları açılmasına her zaman destek olmuştur. Atatürk’ün başlattığı bu sanat faaliyetlerinin mirasçısı olan bando ve koromuz bu gece bizlere unutulmaz bir gece yaşattılar. Bu nedenle organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
Böylesi anlamlı bir günde Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Bölge Komutanlığı Bandosunu üniversitemizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ise, “Çanakkale Savaşları her milletten koyun koyuna yatan şehitleri ile barışın önemini ve değerini tüm dünyaya hatırlatan tarihi bir dönüm noktasıdır. Bu barışın ve esenliğin korunması aynı zamanda  gelecek  kuşaklara aktarılması içinde sanata da ihtiyacımız var. Bu nedenle Selçuk Üniversitesi olarak bu tür etkinlikleri her zaman destekliyoruz.  Bu vesile ile bağımsız Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet eden  aziz şehitlerimizi ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ve rahmetle anıyoruz” dedi. Yaklaşık 2 saat süren konser sonunda Hava Savunma Okulu Eğitim Merkez ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Orhan Turfan, 3. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Ateş Mehmet İrez, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan tarafından Bando şefi, Koro şefleri ve Solistlere Semazen figürlü heykelcik takdim edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.