Asgari ücrete yüzde 25 zam kararı çıktı! Maaşlar yükselecek

Asgari ücrete yüzde 25 zam kararı çıktı! Maaşlar yükselecek

Türkiye'de asgari ücrete zam bekleyen milyonlarca vatandaşa güzel haber verildi. Hükümet asgari ücretle ilgili somut adım atmadı. Ancak beklenen hamle başka yerden geldi. Buna göre asgari ücrete yüzde 25 zam yapacaklar

Türkiye'de asgari ücret ve asgari ücrete bağlı maaş alan milyonlarca insan var. Öyle ki ülkenin yüzde 30'dan fazlası asgari ücrete bağlı maaş alıyor. Ocak ayında yapılan son zamla asgari ücret 17 bin 2 TL oldu. Vatandaş alım gücünün düşmesiyle asgari ücrete Temmuz ayında zam beklediğini dile getirdi. Hükümet ise bu beklentilere olumlu bir yaklaşım göstermedi.

asgari-2.webp

EN AZ YÜZDE 25 ZAM YAPMAYI DÜŞÜNÜYORLAR

Herkes iktidarın bu işe el atmasını beklerken hamle başka yerden geldi. Edinilen bilgiye göre firmaların büyük çoğunluğu enflasyondan dolayı maaşlara zam yapmaya hazırlanıyor. Söz konusu zammın miktarı ise yüzde 25 olarak konuşuluyor. İktidar milyonlarca çalışanın ‘geçinemiyoruz’ feryadına kulak tıkayıp asgari ücrete ara zam için adım atmazken kurumsal firmaların büyük bölümü temmuzda ara zam yapma kararı aldı.

asgari-1.webp

GEREKÇE HIZLA YÜKSELEN ENFLASYON

Soruları yanıtlayan iş insanları, ilk 6 ayda hızla yükselen enflasyon nedeniyle temmuz ayında ara zam yapmaktan başka çarelerinin kalmadığını söylediler. Zam oranının 6 aylık enflasyon dikkate alınarak yüzde 25’ten aşağı olmayacağını belirten iş insanları, zam yapmamaları halinde yetişmiş elemanları başka firmalara kaptırma, çalışan mutsuzluğu ve buna bağlı verim düşüklüğü gibi risklerin yaşanacağını ifade ettiler.

Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/