'Asgari Ücret Maaşı Bir Kişiye Ancak 19 Gün Yetiyor'

'Asgari Ücret Maaşı Bir Kişiye Ancak 19 Gün Yetiyor'

Türk-İş Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Demirer, mutfaktaki ateşin düşmediğini belirterek, gıdada on iki aylık artışın yüzde 15,19 olduğunu, dört kişilik ailenin açlık sınırının bin 175 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 826 olduğunu...

Türk-İş Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Demirer, mutfaktaki ateşin düşmediğini belirterek, gıdada on iki aylık artışın yüzde 15,19 olduğunu, dört kişilik ailenin açlık sınırının bin 175 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 826 olduğunu söyledi. Demirer, "Bir kişinin yaşam maliyeti bin 394 lira olarak yansıyor. Aylık net 891 lira olan asgari ücret bir kişiye ancak 19 gün yetiyor." dedi.

Türk-İş Balıkesir İl Temsilcisi Demirer, Ağustos ayı açlık ve yoksulluk sınırı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 27 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasının Ağustos ayını değerlendiren Demirer, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı açlık sınırı bin 174,65 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı yoksulluk sınırı ise 3 bin 826,24 liradır.

Gıda harcaması tutarı, yuvarlama nedeniyle, toplamda farklı olabilmektedir. İnsan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmek için yapılması gereken harcama tutarını ortaya koymaktadır. Bu tutar, haneye girmesi gereken toplam gelirdir. Ancak ailede çalışan sayısının genelde tek kişi olduğu ve ek bir gelirin söz konusu olmadığı durumlarda, elde edilen ücret geliri ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak kalmakta ve ücretlerin yetersizliği tartışma konusu olmaktadır." dedi.

Türkiye'de ortalama aile büyüklüğü olan 4 kişi için yapılan hesaplamanın ortada olduğuna dikkat çeken Demirer, "Ağustos 2014 itibariyle tek kişinin yaşama maliyeti bin 393,76 lira olarak hesaplanmaktadır. Oysa bir önceki yılın aynı ayında bu tutar bin 138,20 liraydı. Böylece, bekâr bir işçi için geçerli aylık net 891 liralık asgari ücret, bir kişinin yaşama maliyetinin sadece yüzde 63,92'sini karşılayabilmektedir. Diğer bir ifadeyle, günümüzde geçerli net asgari ücretle insan onuruna yaraşır geçim koşulları sadece 19 gün mümkün olmaktadır. Bir kişinin yaşama maliyeti ile asgari ücret arasındaki fark aylık 503 lira düzeyindedir." ifadelerini kullandı.

Devletin resmi belirlemelerine göre Türkiye genelinde ortalama kira bedelinin aylık 602 lira olduğu bilgisini veren Ahmet Demirer, şöyle devam etti: "Çalışanların geçim koşullarının ağırlığı ortaya çıkmaktadır. Halen geçerli asgari ücretin yaklaşık üçte ikisi ancak kiraya yetmektedir. Dört kişilik ailenin yaşam maliyeti yılbaşına göre 303 lira artış göstermiştir. Gıda harcaması tutarına sekiz ayın sonunda gelen ek yük ise 93 lira olmuştur." CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.