ASELSAN imkansızı başardı

ASELSAN imkansızı başardı

ASELSAN, Türkiyenin ilk yüzde yüz yerli kriptolu cep telefonunu üretti

Bu telefonla dünyanın her yerinde, uydu üzerinden güvenli haberleşme yapmak mümkün. Türk savunma sanayisi önemli başarılara imza atmaya devam ediyor. ASELSAN ve Teknomobil UyduHaberleşme A.Ş. tarafından Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli kriptolu haberleşme cihazı geliştirildi. 2110 MEMKadı verilen cep telefonu yasa dışı dinlenme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

DİNLEMELER SON BULACAK

Tümyüksek güvenlik özelliklerini üzerinde bulunduran ve ek olarak uydu telefonlarına bluetooth veya opsiyon konektörü ara yüzünden bağlanan cep telefonu, güvenli ses ve veri iletişimi sağlıyor. Ayrıca SMS atma özelliği de bulunan 2110 MEMK, güvenlik yönetim sistemi tarafından uzaktan yönetim özelliğine de sahip. Böylece kripto anahtarlarının dağıtılması, yasaklı listelerinin güncellenmesi gibi işlevler merkez birimden emniyetli olarak gerçekleştiriliyor. 2110 MEMK, uydu üzerinden iletişimsağladığı için her yerden kullanılmasımümkün. TeknomobilUyduHaberleşme A.Ş. YönetimKurulu Başkanı SelimGençler, söz konusu cihazla yasa dışı dinlemelerin önüne geçildiğini, benzerlerine oranla çok daha yüksek performans sergilediğini ifade etti. Cihazın savunma sanayisi, haberleşme, bilgi paylaşımı gibi birçok alanda kullanılabileceğine dikkat çekenGençler, “Mayıs ayında seri üretime geçtik. Şimdiden gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından çok sayıda sipariş aldık” diye konuştu.

NASIL KULLANILIYOR?

İki telefon arasındaki iletişim öncelikle şifre eşleşmesi başlıyor. Karşılıklı el sıkışma işlemiyle birbiriyle bağlantı kurulduktan sonra data bağlantısı üzerinden görüşme yapılıyor. Cihazda bulunan kripto anahtarları cihazı kullanan kurumun kripto yöneticileri tarafından cihazlara yüklenip belirli zaman aralıkları ile güncelleniyor. Cihazın üzerinde güvenli bir bellek üzerinde saklanan kripto anahtarları, telefonun kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ve kapağının açılması durumunda iz bırakmayacak şekilde kendiliğinden siliniyor.  Herhangi bir acil silme durumunda fabrikada yeniden ayarlanıncaya kadar kullanılamaz hale geliyor. Ayrıca merkezi güvenlik yöneticisine de durumu mesajla bildiriyor. 

TSK rahatlıkla kullanabilecek

Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gençler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güvenlik endişesi oluşturduğu için bu tarz cihazları kullanmakta endişesi olduğunu söyleyerek "Ancak milli olan bu cihazı bundan sonra rahatlıkla kullanabilecek" diye konuştu.

Afetler için biçilmiş kaftan

2110 MEMK iki senelik bir çalışma sonucu ortaya çıktı. Cep telefonu karasal hücresel yayınların erişemediği doğal afetler gibi olağanüstü durumlarda hem bireysel hem kurumsal olarak kablosuz haberleşme olanağı sağlıyor.   

HABER: Nesrullah SONAY/İSTANBUL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.