Artvin Kalesi Turizme Açılacak

Artvin Kalesi Turizme Açılacak

Artvin Valisi Kemal Cirit, tarihi Artvin Kalesi’nin turizme kazandırılması için girişimler başlattı.

Artvin Valisi Kemal Cirit, tarihi Artvin Kalesi’nin turizme kazandırılması için girişimler başlattı. Vali Cirit, beraberindeki Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Vali yardımcıları Yılmaz Kurt, Hasan Ongu ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş ile birlikte Artvin Kalesi’nde incelemelerde bulundu.

    Vali Cirit, burada yaptığı açıklamada, Çoruh Nehri'nin tabanından 70 metre yükselen ana kaya üzerinde kurulan ve kitabesi bulunmayan Artvin Kalesi'nin turizme kazandırılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Artvin Valiliği İl Özel İdare Genel Sekreterliği kaynaklarıyla kalenin restore ve ulaşım yolunun yapılması için gerekli izinlerin, teknik çalışmaların ve ödeneğin tahsis edilmesi için girişimlere kısa sürede başlanacağını söyledi.

    Köprübaşı mevkiinde bulunan kalenin yapım tarihinin kesin olarak bilinmemesine rağmen 10. yüzyılda inşa edildiğinin tahmininde bulunulduğunu ifade eden Vali Cirit, şunları söyledi: "Kitabesi bulunmayan kalede küçük bir şapelin varlığı, Ortaçağ’da yörede yaşayan Bagratlılar tarafından 10. yüzyılda kurulmuş olduğu iddiasını güçlendirmekte. Stratejik konumu itibarıyla Osmanlılar zamanında da kullanılarak günümüze sağlam olarak ulaşan yapıda, bir adet su deposu ve küçük bir kilise bulunmakta. Ortaçağ’dan günümüze ulaşan ünik bir eser olarak önemini korunmayı başarmış. Kalenin toplam alanı ise bin 600 metrekare."

    Artvin Kalesi askeri sınırlar içinde kaldığı için ancak özel izinle ziyaret edilebiliyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.