Artık yemeni giyen yok

Artık yemeni giyen yok

Yüz yıllara meydan okuyan el işçiliği sırmalı yemeniler yok olmaya yüz tuttu. Gaziantepli Yemeni Ustası Ahmet Sağır Ekmekçi, gençlerin eski mesleklere ilgisiz olduğundan dert yandı

Kulesite Alışveriş Merkezi'nde açılan Geleneksel El Sanatları Sergisi ziyaretçi akınına uğradı. Sergide birbirinden ilginç el yapımı ürünler yer alıyor. Türkiye'nin dört bir yanından yaklaşık 30 el sanatkarı, Konya'da eserlerini sergileme fırsatı buldu. Ziyaretçiler, sergide habbaplık, lüle taşı işleme, marküteri, kabak kemane, yemeni yapımı, sedef işleme, topaç yapımı gibi kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının nasıl yapıldığını yerinde görüyor. Renkli yemeniler ise serginin en dikkat çeken ürünleri arasında.

5 AYRI DERİ KULLANILIYOR
65 yıldır mesleğin içinde olan Yemeni Ustası Ahmet Sağır Ekmekçi, “Yemeni ilk defa Yemen'de Yemen-i Ekber isminde bir kimse tarafından icat edilmiş ve kendi ismini vermiştir. Daha sonraları yemeni Yemen'den Halep'e, Halep'ten de Güneydoğu Anadolu'ya intikal etmiştir. Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Antakya ve Adana'ya kadar yayılmış olan yemeni yapımcılığı zaman içerisinde Gaziantep ve Kilis dışında diğer ilerde tamamen bitmiştir. Yemeni esas olarak gön ve yüz olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Gön, manda ve sığır derisinden yapılmış olup, yere gelen kısım ile bunun üzerine dana derisinden yapılmış taban kayışı ve bezlerden ibarettir. Yüz ise sırt ile birbirine birleştirilmiş ve çirişle yapıştırılmış sahtiyan ve meşinden oluşur. Yemeni yapımında 5 hayvan derisi kullanılır. Alt taban manda veya sığır derisinden, yüzü keçi derisinden, iç astar koyun derisinden, iç taban sığır veya keçi derisinden, kenarı oğlak(sızı) derisinden yapılır. Türkiye'nin dört bir yanına gidiyorum. Sultanahmet'te turistler yemeniye büyük ilgi gösteriyor. Turistin gösterdiği ilgiyi halkımız göstermiyor. Yemeni ustası yetişmiyor. Benden sonra bu işi yapacak kimse yok. Gönül ister ki meslek unutulmasın. Ancak fabrikasyon ürünler, gelenekseli öldürdü” diye konuştu.

AYAKTA KOKU YAPMIYOR
“Yemeni imalatında kesinlikle plastik madde kullanılmaz” diyen Ekmekçi, sözlerini şöyle tamamladı: “Tüm dikişler elle yapılır. Ökçesiz olup tersinden dikilir. Düz tarafı çevrilir ve asıl giyilecek durumunu alır. Düz tarafı çevrildikten sonra kalıplanır. Etrafı düzgünce kesilir, kalıptan çıkarılır, kenar dikişi yapılır, satışa ve giyime hazır hale getirilir. Diğer ayakkabılarda ise bu özelliklerin çoğu bulunmaz. Yemeni sağlık açısından çok sıhhatli bir ayakkabıdır. Ayaklardaki mantar ve nasır oluşumunu ayak parmakları arasındaki pişikleri önler. Yemeninin üst tabanı ile alt tabanı arasındaki kil, insan vücudundaki elektriği toprağa verir ve insan vücudunu rahatlatır. Ayakta koku yapmaz. Çünkü gözenekli deriden yapıldığından teri dışarıya verir. Halebî ve burnu sivri olanlar daha ziyade köylüler, merkup da daha çok durumu iyi olanlar, kulağı uzunlar da daha çok şehirliler tarafından giyilirdi.” Yemeniler 16 Şubat'a kadar sergilenecek.

KERİM ATICI merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.