Artık anız yakılmıyor

Artık anız yakılmıyor

Konya Ticaret Borsası Başkan Vekili Namık Köklüsoy: “Anız yakmanın milli bir mesele olarak ele alınmasıyla birlikte Konya’da bu sezon anız yangını görülmediği söylenebilir” dedi

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkan Vekili Namık Köklüsoy, anız yangınlarıyla mücadelede ilgili kuruluşlarla ortak çalışarak önemli mesafeler alındığını söyledi.
KTB Başkan Vekili Köklüsoy, üreticinin bu konuda bilinçlenerek hem kendilerine, hem milli ekonomiye büyük katkı yaptığını belirterek, “Anız yakmanın milli bir mesele olarak ele alınmasıyla birlikte Konya’da bu sezon anız yangınının görülmediği söylenebilir. Bu konuda çiftçilerimize bir kez daha teşekkür ederiz. Zaten ilimizde hasattan sonra kalan anız tohum yatağı hazırlanmasına ve tohumla toprağın temasına mani olacak ölçüde değil. Tarladaki mevcut anız da az bir masraf ve uğraşla organik olarak toprağa kazandırılabilir. Anız yakılmasın, geriye organik madde olarak toprağa karışsın istiyorsak, doğrudan ekim modeline geçmeliyiz. Topraktan elde edilen ürün artıklarının tekrar toprağa dönüşünü sağlamak, işin en ucuz ve en sağlıklı yoludur” dedi.

"SAMAN FİYATI 30 KURUŞ"
Türkiye’de hasadı yapılan buğday ve arpadan geriye kalan sap ve saman değerinin yaklaşık 7 milyar TL olduğunu ve bunun yaklaşık 1 milyar TL’lik kısmını KOP bölgesinin ürettiğini anımsatan Köklüsoy, “Bu sene gerek çiftçimizin bilinçlenerek anız yakmaması, gerekse Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın zamanında aldığı tedbir sonucunda sap ve saman sıkıntısı yaşanmadı. Bu tedbirlerle birlikte sap ve samanda fiyat spekülasyonu da yaşanmadı. Her ne kadar Konya ilinde bir önceki üretim sezonuna göre yağış miktarında yüzde 13 azalma meydana gelmişse de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ve çiftçilerimizin almış olduğu tedbirler doğrultusunda saman fiyatlarında bir spekülasyonun yaşanmaması sektör açısından olumlu olmuştur. Ulusal basında yer alan, saman fiyatlarının 1 TL civarına ulaştığı hususundaki beyanlar gerçeği yansıtmamaktadır. İlimiz genelinde Ağustos ayı itibariyle ortalama 1 kg samanın fiyatı ortalama 30 kuruş, saman balyası 26 kuruş, kurutulmuş yonca balyası ortalama 56 kuruştan satılmaktadır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.