Arslan: Çiftçiler, enflasyon   ve tüccara ezdirilmemeli

Arslan: Çiftçiler, enflasyon ve tüccara ezdirilmemeli

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Ahmet Arslan buğday ve arpa alım fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu

Arslan, iktidarın açıkladığı buğday ile arpanın alım fiyatları ve teşvik rakamlarının ardından Toprak Mahsulleri Ofisi’nden çiftçilerin randevu alamadığını, ovadaki çiftçinin ciddi bir hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan buğday ve arpa alım fiyatları sonrası Toprak Mahsulleri Ofis’nin uygulamasının çiftçileri zor duruma düşürdüğünü, çiftçilerin enflasyon karşısında mağdur duruma düşürüldüğünü dile getiren Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Ahmet Arslan, "Son günlerde hububat şehri Konya’mızda, çiftçilerimizin TMO’lardan randevu alamamasından dolayı mahsuller açıklanan taban fiyatının da altında kaldı. Bu durum üreticilerin beklentisini karşılamadı." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın buğday ve arpa alım fiyatlarını açıkladığını dile getiren Arslan, “Açıklanan hububat alım fiyatları üreticinin beklentisinin altında kaldı. Açıklanan rakamlarda çiftçinin eline ton başına ekmeklik buğdayda 9 bin 350 lira, arpada ise 7 bin 725 lira geçecekti. Geldiğimiz noktada üreticilerimiz Toprak Mahsulleri Ofisi’nden randevu alamaz hale gelmiştir. Bu sebeple mahsullerini dışarıda buğdayda 7 bin arpada ise 5 bin lira seviyelerinde satmaya zorlanmaktadır. Çiftçilerimizin maliyetleri; Tohum, mazot, gübre, ilaç, hasat, harman, amortisman gideri, finansman gideri, TARSİM kuraklık ve dolu sigortası maliyetlerini de hesapladığımızda açıklanan ama üreticinin eline dahi geçmeyen rakam 9 bin 350 TL’den çiftçiye kalan sıfır TL oluyor. Yetkili merciler açıkladıkları hububat alım fiyatlarını gözden geçirmesini ifade etmek için bu açıklamayı yapacağım sırada son günlerde ki alım fiyatları bizleri ciddi anlamda üzmüştür. Bu alım fiyatları acilen yukarı yönlü revize edilmeli, çiftçi enflasyona ve tüccarlara ezdirilmemelidir. Son yıllarda tarım arazileri daralıyor, çiftçi sayısı düşüyor. Bu yüzden iktidarın tarım politikalarında ithalatçı bir yaklaşım yerine çiftçiyi destekleyen düzenlemelere yönelmesi gerekiyor" diye konuştu.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.