Arpa alım fiyatlarına gizlilik kararı!

Arpa alım fiyatlarına gizlilik kararı!

Tarım Kredi Kooperatifleri, arpa alım fiyatlarını çiftçi ortaklarına duyuramazken, revize edilen arpa alım fiyatlarına yönelik WhatsApp grubu yazışmalarını kurum içinde gizli kalması gereken bilgiler olduğunu ileri sürerek yayından kaldırılmasını istedi

Türkiye hububatta bu yıl kuraklıktan dolayı zor bir yıl geçirirken, TMO alım fiyatları ile piyasa fiyatları arasında oluşan uçurum da sektörde büyük bir krize neden oldu. Açıklanan alım fiyatının piyasa fiyatlarının çok altında kalmasından dolayı TMO başta olmak üzere Tarım Kredi Kooperatifleri ve Türk Şeker, çiftçiden arpa ve buğday alamazken, TMO bu açığını ithalatla kapatmaya çalışıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Türk Şeker ise çiftçiden ürün alabilmek için alım fiyatlarını TMO’nun fiyatları üstünde belirlemek zorunda kaldı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bütün kurumların TMO’nun alım fiyatının üstünde fiyat açıklayamayacaklarını belirtmesinden dolayı kurumlar, piyasa şartlarına göre belirledikleri alım fiyatlarını gizlide gizliye alırken, alım fiyatlarını çiftçiye de açıktan duyurusunu yapamıyorlar.

 

MECBUREN ARPA ALIM FİYATINI 2300 TL OLARAK AÇIKLAMIŞTI

Millî Gazete, kurumların hububat alım fiyatlarında yaşadığı bu krizi, 23 Haziran’da yaptığı ‘Gizli Gerçekler’ manşet haberi ile gündeme getirirken, Tekirdağ Tarım Kredi Kooperatiflerinin WhatsApp yazışmaları da sahada yaşanan krizi gözler önüne sermişti. TMO arpa alım fiyatını 1750 TL açıklarken, Tarım Kredi Kooperatifleri bu fiyattan çiftçiden arpa alamayacağı için mecburen arpa alım fiyatını 2300 TL olarak açıklamıştı. Tekirdağ Tarım Kredi Kooperatifleri söz konusu alım fiyatını sosyal medya hesaplarından duyururken, daha sonra bu paylaşımların kaldırıldığı ortaya çıkmıştı.

 

WHATSAPP GRUBU YAZIŞMALARI YAŞANAN KRİZİ GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞTİ

Kooperatif yöneticilerinin konuyla ilgili ortaya çıkan WhatsApp grubu yazışmaları ise yaşanan krizi gözler önüne sermişti. WhatsApp grubu yazışmasında kooperatif yetkilileri arpa alım fiyatlarının 2300 TL’den 2475 TL’ye revize edildiğini, ancak revize edilen bu fiyatın kesinlikle sosyal medya hesaplarından paylaşılmayacağını, çiftçi ortaklara ise şifahen duyurulacağını belirtirken, daha önce yapılan paylaşımların da acilen sosyal medya hesaplarından kaldırılması istenmişti.

 

MİLLÎ GAZETE’NİN MANŞET HABERİ SEKTÖRDE BÜYÜK YANKI UYANDIRMIŞTI

Söz konusu WhatsApp grubu yazışması TMO’nun arpa ve buğday alım fiyatlarının piyasa gerçeklerinden kopuk bir şekilde belirlendiğini gözler önüne sererken, Millî Gazete’nin söz konusu manşet haberi de sektörde büyük yankı uyandırmıştı. Ancak söz konusu whatsapp grubu yazışmalarının ortaya çıkmasından aşırı derecede rahatsız olan Tarım Kredi Kooperatifleri, revize edilen arpa alım fiyatlarıyla ilgili grup yazışmasının kurum yöneticilerinin gizli bilgileri olduğu gerekçesiyle yayından kaldırılmasını istedi.

 

ARPA ALIM FİYATLARINA YÖNELİK YAZIŞMALAR KURUMUN GİZLİ BİLGİLERİ OLARAK GÖSTERİLDİ!

Tarım Kredi Kooperatifleri avukatı, Millî Gazete’nin 23 Haziran’da manşetten yayınladığı ‘Gizli Gerçekler’ başlıklı haberinde kullandığı Tekirdağ Tarım Kredi Kooperatifleri yöneticilerinin WhatsApp grubu yazışmalarının 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında yayından çıkarılması talebinde bulundu. Söz konusu haberde, kurum ve yöneticilerinin gizli kalması gereken kişisel verilerinin ilgilerin rızası dışında işlendiği ve üçüncü kişilerle paylaşıldığı iddia edilirken, “Bahsi geçen haber içeriğinde, Tarım Kedi Kooperatiflerinin, kurum içi yazışmalarının gerçekleştiği WhatsApp paylaşımları internet ortamında herkesin öğrenebileceği şekilde paylaşılmış ve bu nedenle kurum içinde gizli kalması gereken bilgi ve belgeler, gizlilik özelliğini kaybederek bu bilgi ve belgeler alenileşmiştir” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.