Arınç: Çocuk Doğasının İstismarına Karşı Başlangıç Yapıyoruz

Arınç: Çocuk Doğasının İstismarına Karşı Başlangıç Yapıyoruz

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 1. Türkiye Çocuk Kongresi’ne katıldı. Kongrenin çocuklarda medya bilincini oluşturmayı amaçladığını söyleyen Arınç, "Çocuk doğasının istismarına karşı bir başlangıç yapıyoruz.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 1. Türkiye Çocuk Kongresi’ne katıldı. Kongrenin çocuklarda medya bilincini oluşturmayı amaçladığını söyleyen Arınç, "Çocuk doğasının istismarına karşı bir başlangıç yapıyoruz.” dedi.

1.Türkiye Çocuk Kongresi, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda gerçekleştirildi. Kongreye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, RTÜK Başkanı Davut Dursun, çocuk ve yetişkin delegeler ile yerli yabancı akademisyenler katıldı. Çocuk dostu medya ve medya okur yazarı bir toplum oluşturmayı amaçlayan kongrede çocukların medyanın zararlı yayınlarından nasıl korunacağı, ailelerin ve medyanın bu sorumluluğu nasıl yerine getireceği ele alındı.

Kongrede konuşma yapan Bülent Arınç, kongrenin yaklaşık 1 yıldır Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü, RTÜK ve Çocuk Vakfı’nın çalışmaları ile düzenlendiğini anlattı. Kongrenin çocuklar için yepyeni bir başlangıç olduğuna dikkat çeken Arınç, “Çocukların yeni bir arkadaşı var; o da medya. Bu arkadaş kimine iyi kimine kötü alışkanlıklar kazandırıyor. Yeni nesil ekran kuşağı olarak yetişiyor. Çocuk sadece edilgen değil etken de oluyor. Denizde yüzemeyen çocuk internette sörf yapıyor. Sanal alemde kendilerini özgür ve bağımsız hissediyor. Mahallede sosyalleşmesi gerekirken sanal arkadaşlıklar kuruyor. Bu alemde anne baba baskısı yok. Çocuk doğasının istismarına karşı bir başlangıç yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

RTÜK’ün yaptığı araştırmadan örnekler veren Arınç, “Yeni kuşak yüzde 61 internet, yüzde 47 bilgisayar ve tablet, yüzde 45 telefon, yüzde 40 televizyon kullanıyor. Yüzde 46'sı cep telefonu taşıyor. Bir öğrenci günde 2 saat 39 dakika telefona ayırıyor. Çocuklar 8 yaşında bilgisayar, 9 yaşında internet, 10 yaşında cep telefonu kullanıyor. Kitle iletişim araçlarının artık çocukların vazgeçilmezi olduğu görülüyor.” şeklinde konuştu.

Çocukların sözcüsü Aleyna Saral da çocukların bazen ilgisizlikten bazen eğitimsizlikten savunmasız bırakıldığını belirterek, özellikle çocukları kötü alışkanlık ve zararlı fiillere iten çizgi filmlerin varlığından yakındı. Pokemon isimli çizgi filmden birçok çocuğun zarar gördüğünü söyleyen Saral, aynı mantığın hala devam ettiğine vurgu yaptı. Saral, medya karşısında çocukların ve ailelerin bilinçlenmesi için bu kongrenin önemli olduğuna dikkat çekti.


CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.