Arınç: Ana dilde savunma için talimat verildi

Arınç: Ana dilde savunma için talimat verildi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Arınç, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye için not artırımına gidişinin ele alındığını bunun dışında diğer bakanlıklarla ilgili konuların gündeme alındığını söyledi.

BAŞBAKANLIK ÖNÜNDEKİ SİLAHLI EYLEMN

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir saldırganın Başbakanlık A Kapısı girişindeki eylemiyle ilgili olarak, ''Biz de bu silah sesini duyduk. İlgili arkadaşlar ilgilendiler. Bize sayın Müsteşar'ın getirdiği bilgiler, kurusıkı tabancayla havaya 3 el ateş edildiği şeklinde'' dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç, silah sesini bakanlar kurulu toplantısı sırasında duyduklarını, kişiyle ilgili her her türlü bilgiye ulaşıldığını söyledi.

SALDIRGAN DENGESİZ

Arınç, dengesiz davranışlar sergileyen bir şahıs olduğu, üzerinde bulunan bir mektupta yaşadığı sorunları dile getirmiş, problemli insan olduğu geçmişte sabıkaları bulunduğu gerekli soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

AÇLIK GREVLERİ

"Açlık grevleri ile ilgili konunun hassasiyetine inanıyoruz. Açlık grevinin 54. günü, açlık grevi şartları kendileri ile ilgili değil. Geçmişteki açlık grevlerinden çok farklı talepler var.

Açlık grevinde bulunanların taleplerin tamamı siyasi ve ideolojik, Abdullah Öcalan ile ilgili tecritten bahsedilemez. Öcalan kendisi istediği takdirde veya yakınları istemesi halinde görüşme yapabilir. Avukatları ile görüşmeler yapıyordu. Bunlardan biri avukatlarının bir kısmının başka davalarla tutuklu olması, ikincisi de yine kendi sözlerinin dışarıya başka şekilde yansıtıldığına ilişkin iddialardır."

ANA DİLDE SAVUNMA

Arınç, ana dilde savunma ile ilgili olarak da Başbakan'ın konuyu ilgili Bakan'la görüştüğünü ve önümüzdeki süreçte bu konuyla ilgili gelişmelerin olacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.