Arap ülkeleri Obama'dan memnun

Arap ülkeleri Obama'dan memnun

Dünya Barack Obama'nın Başkanlık zaferini böyle kutladı.

Arap ülkeleri yetkilileri, Barack Obama'nın ikinci kez ABD Başkanı seçilmesini memnuniyetle karşıladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Arap ve Müslüman halkların büyük bir kısmının Barack Obama'yı desteklediğini belirterek, seçimlerdeki başarısını kutladı. Musa, Obama'dan önceki görev süresinde kendi halkına ve Arap halklarına verdiği sözleri yerine getirmesini talep etti.

TUNUS VE ABD İLİŞKİSİ DEVAM EDİYOR 

Barack Obama'nın ABD seçimlerini kazanmasından memnun olduklarını ifade eden Tunus Hükümeti resmi sözcüsü Semir Deylu, ''Beyaz Saray'ı kim yönetirse yönetsin iki ülke arasındaki ilişkilerin devam ettiğini'' kaydetti.

Tunus Başbakanı Hammadi el-Cibali da Obama'nın yeniden başkanlık görevine gelmesini tebrik etti.

TALABANİ'DEN MEKTUP 

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, Obama'ya zaferini kutlayan tebrik mektubu gönderdiği bildirildi. Talabani tebrik mektubunda, Obama'nın dört yıllık görev süresince iki ülke arasında imzalanan stratejik anlaşmaya ve güvene dayalı ilişkilerinin gelişmesini temenni etti.

Irak Dışişleri Bakanı Nuri el-Maliki, Obama'nın seçimleri kazanmasının ardından gönderdiği tebrik mektubunda, seçim sonuçlarının, Irak ve tüm dünyada güven ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmasını temenni ettiğini bildirdi.

OBAMA'NIN DIŞ SİYASETİ OLUMLU OLACAK 

Lübnan parlamentosundaki El-Cemaa el-İslamiyye Partisi milletvekili ve Suriye rejimine muhalif tutumuyla bilinen İmad el-Hut, ''Barack Obama'nın dış siyasetini, rakibi Mitt Romney'in uygulayacağı politikanın aksine, Lübnan ve Arap halkları için olumlu olacağı'' yönünde değerlendirmede bulundu.

Sudan Ulusal Muhalefet Partisi Başkanı Es-sadık el-Mehdi de Obama'nın seçimlerdeki başarısını tebrik ederken ikinci kez ABD Başkanı olan Barack Obama'yı dış politikasında kendisinden beklenen adil bir rolü üstlenmesi için eski tutumlarından vazgeçmeye çağırdı.

HALİÇ ÜLKELERİ TEBRİK ETTİ

Suudi Arabistan Kralı Kral Abdülmelik bin Abdulaziz, ABD ve Suudi Arabistan arasındaki tarihi ve güçlü ilişkilerinin gelişmesini temenni ettiğini ifade ederek, Obama'yı ikinci kez başkanlık görevine gelmesi nedeniyle kutladı.

Umman Sultanı Kabus bin Said, iki ülke arasındaki dostluk ve yardımlaşmaya dayalı ilişkilerinin gelişmesini temenni ettiğini kaydederek, Obama'ya ABD yönetiminde başarılılar dilediğini belirtti.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cebbar es-Sabah ise Amerikan halkının ona olan güveni ve seçimlerdeki başarını tebrik eden bir tebrik mesajı gönderdiği bildirildi.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Ali Halife'nin de Barack Obama'yı ikinci kez ABD Başkanı seçilmesini en içten şekilde kutladığını belirten tebrik mesajı gönderdiği açıklandı.

Hamad bin İsa, mektubunda iki dost ülke arasındaki ortak menfaatleri gözeten ilişkilerin geliştirilmesi ve tarihi bağın sağlamlaştırılmasını temenni ettiğini belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kralı Şeyh Halife bin Zayid Ali Nihyen ve Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife Ali Sani'nin de Obama'nın seçimlerdeki başarısını kutlayan tebrik mesajı gönderdiği kaydedildi.

PERES: OBAMA GELECEĞİ TEMSİL EDİYOR

İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres'in, ABD Başkanı Barak Obama'yı yeniden seçimleri kazanması nedeniyle kutladığı bildirildi.

İsrail Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Şimon Peres'in, ABD Başkanı Barak Obama'ya bir mektup göndererek, yeniden başkan seçilmesini kutladığı belirtildi.

Peres'in, ''Sayın Başkan Obama, İsrail halkı adına 2'nci dönem yeniden başkan seçilmenizi kalpten kutluyorum'' ifadeleriyle başlayan mektubunda, İsrail ve Amerika'nın aynı ortak değerleri taşıdıklarına dikkat çekilerek, iki ülkenin dostluk bağlarının tarihi ve kırılmaz olduğu kaydedildi. 

Mektupta ayrıca şu ifadelere yer verildi: 

''Sayın Başkan, başkanlığınızın ilk döneminde, İsrail'in güvenliği için verdiğiniz eşi benzeri görülmemiş destek için teşekkür ediyorum. Biliyorum ki sizin liderliğinizde Amerika, gelecekte de İran'la karşı karşıya olduğumuz nükleer tehdide karşı bizimle birlikte çalışmaya devam edecek.''

Başkan Obama'nın geleceği temsil ettiğini bildiren Peres, mektubunda, ''Sizin başarınız, hepimizin başarısı olacaktır. Lütfen eşiniz Michelle ve kızlarınıza tebriğimi iletin'' ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.