Arafat'ın en küçük hacı adayı Konya'dan

Arafat'ın en küçük hacı adayı Konya'dan

Arafat'ta toplanacak dünya Müslümanlarının en küçük ve büyük hacısı Türkiye'den geldi

Konya'nın Bozkır ilçesinde 23 gün önce dünyaya gelen Nisa bebek dün akşam ailesi ile birlikte Mekke'yi Mükerremeye geldi. Müslümanların içerisinde 106 yaşında en yaşlı hacı ünvanını alacak olan Hakkari'den gelen Safiye Nine'de en büyük torunu ile Kabe-i Muazzama'da yürüyerek tavafını yaptı. 
Konyalı Şenarslan Ailesi'nin 6 yıldır yazıldıkları Hac kur'ası ancak ikinci bebekleri dünyaya gelmeden birkaç gün önce çıktı. Konya'nın Bozkır ilçesinde aile hekimliği yapan Ümmügülsüm Şenarslan ile Veteriner Hekim Mehmet Şenarslan'ın 25 Eylül'de bir kız bebekleri dünyaya geldi. Ancak Nisa bebek dünyaya gelmeden 3 ay önce Diyanet İşlerinden bu yıl hac kurasında genç çiftin bu yıl kutsal topraklara gitmek için isimlerinin çıktığı haberi geldi. Konya Bozkır İlçe Tarım Müdürlüğü görevini yürüten Mehmet Şenarslan, 6 aylık hamile olan eşi doktor Ümmügülsüm Şenarslan ile ne yapacaklarını düşündüler. 6 yıldır sıra beklediklerini değerlendiren çift, bir dahaki yıla erteletme hakları olduğu halde, 1 yıl daha yaşama garantileri bulunmadığını düşünerek, bu kutsal yolculuğa bebekleri ile birlikte gelmeye karar verdiler. Ancak yola çıkacakları gün bir hafta öncesinde doğum gerçekleşecekti. Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüşerek kutsal topraklara gelişlerini 10 gün daha erteleten Şenarslan çifti küçük oğulları Emre ve annenanelerini de yanlarına alarak dün Mekke-i Mükerreme'ye ulaştılar.
Anne Ümmügülsüm Şenarslan, 10 günlük ertelemenin, bebeklerinin sağlığı için çok önemli bir katkı olduğunu belirterek, "Yeni doğan çocuklarda bir gün daha evde kalmak çok büyük bir gelişme sağlar. Anne olarakda 10 günlük erteleme benim sağlığımı toparlamama yardım etti. Biz Allahü Teala'nın bu yolculuğu kolaylaştıracağını düşündük. Allah'a şükür uçakta gelirken uyudu. Otele yerleştik en ufak bir sıkıntı vermedi. 20 gün daha Mekke-i Mükerreme'deyiz. Annemin de ailemizle birlikte burada olması sebebiyle hac farizasını yerine getirebileceğim. Bütün annelere bebeklerini hiç çekinmeden bu kutsal topraklara getirmelerini tavsiye ediyorum" dedi.
Baba Mehmet Şenarslan da oğlu Emre ile birlikte gelmeyi düşünürken, küçük bebeklerini de kucaklarına alıp Mekke-i Mükürremeye geldiklerini söyledi. 20 gün daha Mekke'i Mükerreme'de kalacaklarını belirten Şenarslan, "Öncelikle Arafat'a çıkmayı hedefliyoruz. İnşallah hacıların bir kısmı Mekke'den ayrıldıktan sonra, annesi ile birlikte Kabe'i Muazzama'ya tavafa gelecekler. Ailece burada olmamız, bize ibadetlerimizde güç veriyor" diye konuştu.
TORUNU İLE 106 YAŞINDA HACCA GELDİ
Irak'ta 1 Temmuz 1906 yılında dünyaya gelen Safiye Akın ise 4 çocuk ve 15 torun sahibi olarak çok savaşlar gördü. Saddam'ın bütün zülümlerini bilen ve önce İran'a ardından Türkiye'ye göç eden Safiye Nine, 41 yaşındaki torunu Ferah Akın ile kutsal topraklara geldi. Önceki gün Mekke-i Mükerreme'ye gelen Safiye Nine, kendisi bizzat yürüyerek tavafını yaptı. İlk tavaftan sonra Arafat Vakfesi'ni riske etmemek için oteldeki odasında bol bol tesbih çeken Safiye Nine, göçmenlik yaşayarak uzun yıllar çok sıkıntılara sabretti. 15 yıl önce eşini kaybeden Safiye Nine, 105 yaşından sonra çocuklarının durumunun iyileşmesi üzerine Hac'ca müracat edilmesini istedi. İlk müracatında hac kurasından çıkan yaşlı kadın, Allah'a şükrediyor. Ben hacı olduktan sonra iman selameti ile ölümümü bekleyeceğim diyen Safiye Nine, ağzında yendine çıkan 100 yaş dişlerine rağmen iştahı olmadığı için kendi görevlerini ancak yerine getirebiliyor. Torunu ve görevlilerin yardımı ile zaman zaman yemekhaneye de inebilen Safiye Nine, şu günlerde salimen Arafat'a çıkıp Hacı olmayı bekliyor. Türkiye'de huzur içerisinde olduklarını belirten ve Türkçe bilmeyen Safiye Nine, çocukları ve torunları için kutsal topraklarda dua ediyor.
İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.