Araçlarda yaz bakımı

Araçlarda yaz bakımı

Havaların ısınmasıyla birlikte araçlarda yazlık bakımlar hızlandı

Kışın kar ve yağmur yağışlarının oldukça fazla yağması nedeniyle zor bir süreci geride bırakan araçların yaz bakımları da ayrı bir önem taşıyor. Bu nedenle yolda arabasının bozulmasını istemeyen insanlar tamircilerin ve oto bakım servislerinin yolunu tuttu.

Yetkililer ise yoğun geçen kışın ardından araçların mutlaka yaz bakımı için servislere veya uzman kişilere teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Yaz bakımlarının mutlaka işinin ehli kişiler tarafından yapılmasını öneren Zevk Oto Bakım Tamir Servisi yetkilisi Zekeriya Dönmez, “Araçların yaz bakımları daha farklı yapılmalı. Sürücüler güvenlikleri açısından hiçbir ayrıntıdan kaçmamalı. Kışın çok fazla hararet yapmayan araçların termostat sistemi yazın daha çok arıza yapar. Bunun yanı sıra klima sistemi de önemlidir. Uzun yolda önemli olan bir başka faktör ise lastikler ve fren tertibatları. Lastiklerin eski olması yazın aşırı sıcaklarda hava kaybına neden olur. Bu da kaza için en büyük risklerden birisidir. Bunun yanı sıra fren tertibatı kışın çok fazla kullanılmadığı için balataları donar ve yaz ile birlikte ise gevreyen balatalar bu alanda risk oluşturur” dedi.

Zekeriya Dönmez, araçların yaz bakımlarının yürüyen aksamlarının yanı sıra motor aksamının da önemli olduğunu ifade ederek, “Motor aksamının en ince ayrıntısına kadar kontrol edilmesi sürücülerin daha rahat ve güvenli bir seyahat etmesini sağlar” diyerek araç sahiplerinin mutlaka yaz bakımlarını yetkili kişilere yaptırmalarını önerdi.

Özkır Oto Elektrik Bakım Servisi Yetkilisi İsmail Kır da tatile gidecek araç sahiplerine mutlaka araçlarının elektrik aksamına baktırmasını önerdi. Kışın yaşanan soğuk hava ve ilkbaharda yayan yağmurlarla birlikte araçların elektrik aksamında bozulmaların gelebileceğini belirten İsmail Kır, bu durumun farlar ve sinyal lambalarının çalışmamasına, klimanın bozulmasına neden olabileceğini aktardı. Yaz aylarında klimanın önemli olduğunu bu nedenle mutlaka klima bakımlarının yapılmasının önemli olduğunu dile getiren Kır, şöyle konuştu: “Kışın klima çok fazla kullanılmaz. Bu nedenle klima kışın kullanılmadığı için arızalar yapabilir. Bu durum klimanın yeterince çalışmamasını etkileyebilir. Araç içinde yazın sıcağın etkisinde kalmamak için sürücüler tatile veya yola çıkmadan önce mutlaka klima bakımlarını yaptırsın.” 

HASAN AYHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.