Araç sahiplerine güzel haber: Kasko ve sigorta fiyatları düştü

Araç sahiplerine güzel haber: Kasko ve sigorta fiyatları düştü

Türkiye'de araç sahiplerine güzel bir haber verildi. Kasko ve sigorta fiyatlarında düşüş var.

Sigorta fiyatlarında düşüş yaşandı. Bu düşüşe vatandaş çok sevindi. İşte yaşanan gelişmeler...

Milli Gazete'de yer alan habere göre, Türkiye’de otomotiv sektöründe sıfır ve ikinci el araçların fiyatları son dönemde belirgin bir şekilde azaldı. Bu durum, kasko ve sigorta alanında ciddi değişimlere yol açtı.

Banka kredi faizlerinin yükselmesi ve ikinci el fiyatlarının düzenlenmesi gibi faktörler, araç alış-veriş işlemlerinin ve araç değerlerinin düşmesine neden oldu. Bu da kasko ve sigorta ücretlerinin azalmasını tetikledi. Bu durum, araç sahiplerine maliyet faydaları sağlarken, sigorta firmalarını da politika fiyatlarını güncellemeye itti.

1212.webp

VATANDAŞLAR DAHA UYGUN SEÇENEKLERLE KARŞILAŞIYOR

Türkiye Sigorta Birliğinden (TSB) edindiği bilgiye göre, eylül ayı itibarıyla, otomobil kullanım tarzına bağlı ortalama kasko poliçe primleri yıl içerisinde zirve noktalarını gördü. Ancak kasım ayının sonuna gelindiğinde, araba fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisiyle, poliçe primlerinde yüzde 7'lik bir gerileme yaşandı. Araç fiyatlarındaki düşüş, sigorta şirketlerinin tazminat maliyetlerini azaltmalarına ve dolayısıyla primlerde indirim yapmalarına olanak tanıdı.

Ayrıca primlerdeki düşüş, tüketiciler için daha uygun sigorta poliçelerine erişim sağlarken, müşterilere daha avantajlı seçenekler sunulmasına da imkan tanıdı.

FİYATLAR NEDEN DÜŞTÜ?

TSB'den paylaşılan bilgilere göre, son dönemde kasko ve sigorta ücretlerinde yaşanan düşüşün temel nedenlerinden biri de döviz kurlarındaki istikrarlı seyir oldu.

Uzun süre boyunca sabit kalan döviz kurları, sigorta şirketlerinin maliyetlerini etkileyen döviz dalgalanmalarının olmamasına ve bu nedenle primlerin daha istikrarlı bir şekilde belirlenmesine olanak tanıdı. Ayrıca ikinci el araç bedellerinin orijinal araç fiyatlarını aşamaması, ikinci el satışlarındaki kilometre sınırlamaları ile araç kredilerindeki daralma ve özellikle ikinci el araç bedellerindeki düşüş de bu eğilimi destekleyen bir faktör oldu.

EN YÜKSEK ORANA SAHİP İLLER BELLİ OLDU

Otomobil fiyatlarındaki gerileme, sigorta şirketlerinin tazminat ödemelerini daha sürdürülebilir bir seviyede tutmalarına ve dolayısıyla primleri düşürmelerine de katkı sağladı.

Düşen sigorta primleri, araç sahiplerine maliyet tasarrufu sağlarken, aynı zamanda sigorta sektöründe yarattığı güven etkisiyle daha cazip poliçe seçenekleri sunulmasına da olanak tanıyor. Ancak bu eğilimlerin sürdürülebilir olup olmadığını değerlendirmek için sektördeki diğer faktörlerin, özellikle trafik kazalarının sıklığı ve şiddeti gibi risk unsurlarının da göz önüne alınması gerektiği belirtiliyor.

TSB verilerine göre, kasko sigortalılık oranı en yüksek il İstanbul olurken, onu Ankara ve Kocaeli izliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.