Arabuluculuk Toplantıları Başladı

Arabuluculuk Toplantıları Başladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Adalet Bakanlığı ve UNDP iş birliğinde düzenlenen 'Ticari Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Konulu Farkındalık Artırma Toplantıları' başladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Adalet Bakanlığı ve UNDP iş birliğinde düzenlenen 'Ticari Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Konulu Farkındalık Artırma Toplantıları' başladı.

'Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun tanıtımının yapılarak farkındalık oluşturulması ve ticaret hayatına etkilerinin tartışılması amacıyla organize edilen toplantılar, kasım ve aralık aylarında 10 ilde yapılacak ve 2014 yılında da devam edecek. Toplantılarda avukat, arabulucu ve Westminster Üniversitesi öğretim görevlisi Baria Ahmed, konuya ilişkin sunum yapacak.

İLLER VE TOPLANTI TARİHLERİ ŞÖYLE

18 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da ve 19 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da yapılacak toplantılar için TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) üzerinden online kayıt sistemi başlatıldı. Toplantıların yapılacağı diğer iller 07 Kasım 2013 Kahramanmaraş, 12 Kasım 2013 Elazığ, 27 Kasım 2013 Hatay, 04 Aralık 2013 Antalya, 11 Aralık 2013 İzmir, 12 Aralık 2013 Denizli, 17 Aralık 2013 Kayseri, 18 Aralık 2013 Konya.

HUKUK ANLAŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK KANUNU

22 Haziran 2012 tarihli ve 28331 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6325 sayılı 'Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu' taraflar arasında çıkacak hukuk uyuşmazlıklarının adli yargı veya tahkime gidilmeden, adına arabulucu denilen bağımsız bir kişi önünde tarafların uzlaşmasının nasıl ve ne şekilde olacağını düzenliyor.

Arabuluculuk mekanizması bir yargılama olmayıp, arabulucu tarafından tarafların bir karar üzerinde anlaşmalarının yolunun gösterildiği bir uyuşmazlık çözümü mekanizmasıdır. Bu nedenle, bu çözüm yönteminde, adli yargı ve tahkimde olduğu gibi bir kazanan veya kaybeden olmayıp, her iki tarafın da arabuluculuk sonucunda varılan anlaşma sonucunda kazançlı çıkabileceği bir süreç olarak kabul ediliyor.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.