"Arabuluculuk, Geçmişi Yargılamadan Geleceği Koruyor"

"Arabuluculuk, Geçmişi Yargılamadan Geleceği Koruyor"

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, arabuluculuğun geçmişi yargılamadan geleceği koruduğunu belirtti.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, arabuluculuğun geçmişi yargılamadan geleceği koruduğunu belirtti.

    Öztatar, Adalet Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğiyle, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın (KMTSO) ev sahipliğinde düzenlenen, 'Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk' konulu toplantıda konuştu. Arabuluculuğun geçmişi yargılamadan geleceği koruduğunu kaydeden Öztatar, ticaret hayatında dava yoluna gidildiğinde ticari ilişkilerin sona erdiğini ifade etti.

    Mahkemelerin geçmişle ilgili adaleti sağlamaya yönelik kararlar verdiğine işaret eden Öztatar, "Dava yoluna gidildiğinde ticari ilişkilerin sona erdiğini görüyoruz. Arabuluculuk geçmişi yargılamamaktadır, geleceği korumaktadır. Mahkemelerin verdiği kararlar geçmişle ilgili adaleti sağlamaya yönelik bir karardır. Oysa arabuluculuğun vermiş olduğu karar geleceği kuran, geleceğe yönelik çözüm yolları arayan bir süreçtir." dedi. Arabuluculuğun en önemli uygulayıcılarının sanayiciler ve ticaretle uğraşan kişiler olduğunu vurgulayan Öztatar, bu nedenle Türkiye genelinde bilgilendire toplantıları düzenlendiğini belirtti.

    Arabuluculuğu özellikle ticari uyuşmazlıklarda, işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklarda uygulanacağını aktaran Öztatar, "Ticari uyuşmazlıklarda tüccarlarımız için en önemli şeyin zaman olduğunu biliyoruz. Türkiye’de yargılama çok uzun sürmektedir. Bu yargılamanın sonucunda verilen karadan her iki tarafta memnun olmamaktadır. Bu aşamada arabuluculuğun en iyi tarafı, tarafların kendi kararını kendisinin vermesidir. Bu kararı veren taraflar verdikleri kararlarda tamamen menfaat çıkarlı olarak bu kararı vermektedirler. Oysa mahkemenin vermiş olduğu karar, ya kabul, ya kısmen kabul veya ret olarak gerçekleşmektedir. Mahkeme hangi anlamda bir karar verirse versin taraflardan birisini, bazen de her iki tarafında memnun olmadığını görmekteyiz. Arabuluculuğun en önemli faydası ticari sırların gizliliği olduğunu düşünüyorum. Arabuluculuk sürecinde yapılan her işlem gizli kalmaktadır. Ayrıca arabuluculuğun sonucunda kazan, kazan ilkesi gereğince her iki taraf ta kazanmaktadır." diye konuştu.

    Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, arabuluculuğun davalarda masraf ve zamandan tasarruf sağladığını ve mahkemelerin iş yükünü hafifleteceğini belirtti. Davalarda arabuluculuğun her 2 tarafı da tatmin ettiğini bildiren Küçük, "Bir uyuşmazlıkta yada davanın başında arabuluculuğun tercih delmesinin nedeni, ihtilaflı taraflara sunduğu yaralar olup, bunlar zamandan tasarruf, masraflardan tasarruf ve tarafların daha çok tatmin olması şeklinde özetlenebilir. Bir anlamda mahkemelerimizin yükünü hafifleterek tarafların tatmin ruhunu yüksek bir seviyede tutarak sonuca ulaşılmasını sağlamaktadır. Burada amaç her iki tarafında tatminini sağlamaktır." şeklinde konuştu.

    Baro Başkanı Metin Doğan ise mahkemeler yoluyla sorunların çözümünün taraflar arasında husumeti artırdığına dikkat çekti. Arabuluculuk faaliyetlerinin, ticari ilişkilerin devamını sağladığını savunan Doğan şunları kaydetti: "Ülkemizde yargılama faaliyetinin uzun sürmesi, davaların yıllar geçmesine rağmen bir türlü sonuçlandırılamaması, Yargıtay ve temyizde bekleyen dosya sayısının artık milyonlarla ifade edilmesi, adalet politikalarını yönlendiren başta yasama organı olmak üzere çeşitli örgütleri alternatif çözüm önerileri aramaya itmiştir. Bu önerilerden birisi de yeni kanunlaşan ve çok yakında faaliyete geçecek olan arabuluculuk kurumudur. Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri özel hukuk uyuşmazlıklarının tarafsız bir kişinin yardımıyla çözmeleridir."

    Konuşmaların ardından Birleşmiş Milletler Arabuluculuk Uzmanı Baria Ahmed tarafından seminer verildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.