Antalyaspor'dan Başbakan'a mesaj

Antalyaspor'dan Başbakan'a mesaj

Medical Park Antalyaspor Kulübü Başkanı Hasan Akıncıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım bekliyor..

Medical Park Antalyaspor Kulübü Başkanı Hasan Akıncıoğlu ''Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazprom ile yapmayı planladığımız sponsorluk anlaşması için bize referans olmasını ve Rusya Devlet Başkanı Putin'den bu konuda ricada bulunmasını arzu ediyoruz'' dedi.

Hasan Akıncıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Rusya'da sponsorluk anlaşması için çeşitli ziyaretlerde bulunduklarını, doğal gaz firması Gazprom'un üst düzey yöneticileriyle yaptıkları görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi.

Gazprom'un 250 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük şirketlerinden biri olduğunu dile getiren Akıncıoğlu, ''Bilinen dünya gaz rezervlerinin yüzde 17'sinin sahibi olan Gazprom, dünyadaki doğal gaz satışının yüzde 25'ini de yapıyor. Türkiye, Gazprom'dan yaklaşık 27 milyar metreküp gaz ithalatı yapıyor. Bu rakam ile Türkiye, Almanya'dan sonra Gazprom'un ikinci en büyük müşterisi konumunda'' diye konuştu.

Akıncıoğlu, Gazprom'un Avrupa pazarında daha etkin yer bulabilmek içinfutbol takımlarına sponsor olduğunu vurgulayarak, bu kapsamda Almanya'da Schalke 04, Sırbistan'da Kızılyıldız, Rusya'da Zenit Petersburg ve İngiltere'de Chelsea takımlarıyla sponsorluk antlaşmaları yaptığını kaydetti.

Gazprom'un pazar payının yüksek olduğu ülkelerde futbol takımlarına sponsor olarak lobi faaliyetleri yürüttüğünü dile getiren Akıncıoğlu, ''Sponsorluk sürecinin bir işleyişi var. Örneğin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ikili görüşmesinin ardından Schalke 04 ile Gazprom arasında 2006 yılında sponsorluk sözleşmesi imzalandı. 2010 yılında ise dönemin Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Putin'e rica etmesiyle Gazprom ile Kızılyıldız arasında 5 yıllık sponsorluk antlaşması yapıldı'' diye konuştu.

-''Sponsorluk anlaşması turizmi de olumlu etkiler''-

Gazprom'un ikinci en büyük gaz ithalatçısı olan Türkiye'de hiçbir takıma sponsor olmadığını dikkati çeken Akıncıoğlu, Gazprom yöneticileriyle bu bağlamda görüştüklerini kaydetti.

Enerji politikaları gereği doğal gaz ithalatının serbest bırakıldığını, geçtiğimiz günlerde 4 özel firmaya 29 yıllık gaz ithal etme ihalesi verildiğini anlatan Akıncıoğlu, Gazprom'un Türkiye'deki firmalara satış yapabilmesi için reklam yapması gerektiğini, bunu yapabilmesinin en iyi yolunun bir futbol takımına sponsorluk yapması olduğunu belirtti.

Rusların Antalya'yı çok iyi tanıdığını dile getiren Akıncıoğlu, şöyle devam etti:

''Türkiye'ye giriş yapan Rus turistlerin büyük çoğunluğu Antalya'yı tercih ediyor. Rusya'dan ithal edilen doğal gazın yüzde 20'si, Antalya'da tüketiliyor. Bunun nedeni ise Türkiye'nin en büyük doğal gaz dönüşüm santralinin Antalya'da olmasıdır. Gazprom açısından Antalya önemli. Gazprom, Antalyaspor'a yapacağı sponsorlukla hem Rus vatandaşlarına hem de diğer ülke turistlerine reklam yapma fırsatı bulacaktır. Gazprom'un Antalyaspor'a vereceği reklamın, Antalyaspor markasının daha ileriye gitmesinin ötesinde turizme de fayda sağlayacağına inanıyorum. Çünkü Gazprom gibi bir markanın Antalya'da bulunmasının, özellikle Rus turisti daha fazla çekeceğine inanıyoruz. Gazprom reklamıyla Antalya, Rusların daha çok sahiplendiği, kendilerine daha yakın hissettikleri bir destinasyon haline gelecektir. Ekonomik ve turizm açısından önemli bir sponsorluk ilişkisi olacak.''

Akıncıoğlu, Gazprom'un tamamıyla devletin kontrolünde olduğuna işaret ederek, şirketteki stratejik kararları Devlet Başkanı Putin'in verdiğini, bu nedenle 3 Aralık'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaretin Medikal Park Antalyaspor'un sponsorluk ilişkisi için dönüm noktası olduğunu söyledi.

Akıncıoğlu, şöyle dedi:

''Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gazprom ile yapmayı planladığımız sponsorluk anlaşması için bize referans olmasını ve Rusya Devlet Başkanı Putin'den bu konuda ricada bulunmasını arzu ediyoruz. Çünkü Putin, daha önceki sponsorluk anlaşmalarında en üst seviyedeki talepleri hiçbir zaman geri çevirmedi. Putin'in birçok futbol kulübü ve futbol adamıyla ilişki kurması, bu tür sponsorluk antlaşmasının sonuçlanmasıyla ilgili olarak bizi ümitlendiriyor.''


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.