Antakya Medeniyetler Korosu'ndan Engellilere Destek

Antakya Medeniyetler Korosu'ndan Engellilere Destek

Üç semavi dine mensup farklı mesleklerden kişilerin yer aldığı, seslendirdiği şarkı ve ilahilerle dünyaya barış ve kardeşlik mesajları veren Antakya Medeniyetler Korosu, Avrupa’da 5 şehirde vereceği konserlere hazırlanıyor.

Üç semavi dine mensup farklı mesleklerden kişilerin yer aldığı, seslendirdiği şarkı ve ilahilerle dünyaya barış ve kardeşlik mesajları veren Antakya Medeniyetler Korosu, Avrupa’da 5 şehirde vereceği konserlere hazırlanıyor.

Kurulduğu günden beri Türkiye başta olmak üzere bir çok ülkede gerçekleştirilen toplantılara ve kongrelere davet edilen Koro, Lüxenbourg, Strazbourg ve Moulhause'deki konserler için provalarını sürdürüyor. Koro Lüxenbourg'ta vereceği konser için repertuvarına birde Fransızca parça ekledi. Rahip, imam, manifaturacı, gazeteci, hemşire gibi değişik mesleklerden kişilerin oluşturduğu koro, ayrıca son konserlerinde Kürtçe ve Zaza'ca parçada söyleyerek açılım paketlerine de destek veriyor.

ÜLKEMİZDEKİ BİR TAKIM OLAYLAR FARKLI YANSITILIYOR
Konser programı hakkında bilgi veren Antakya Medeniyetler Korosu Dernek Başkanı Yılmaz Özfırat, Koro olarak her yıl farklı bir ülkede farklı bir atmosferde konser vermek üzere yola çıktıklarını belirtti. Kasım ayında Lüxenbourg, Strazbourg, Moulhause ve Bazel'de konserler vereceklerini aktaran Özfırat, “Bizim için en önemli konser Strazbourg'taki olacak. Çünkü İnsan Hakları Mahkemesi’nin de orada bulunması bizler için değer kazanıyor. Biz bir arada yaşama kültürünü herkese göstermek için yola çıkmış bir topluluğuz." ifadelerini kullandı. Koro, kasım ayının 13’ünde Lüxenbourg, 14’ünde Strazbourg, 15’inde Moulhause, 26’sında Bremen ve 27’sinde Hambourg'ta konser verecek.

KONSERLER 50 ENGELLİ VATANDAŞA UMUT OLDU
‘Bunu neden yapıyorlar, kazançları ne?" gibi sorulara her zaman muhatap olduklarını söyleyen Antakya Medeniyetler Korosu Dernek Başkanı Yılmaz Özfırat, koro üyelerinin kesinlikle bir ücret almadığını söyledi. Özfırat, koronun kuruluş amacı ve yürüttüğü misyondan yola çıkarak konser vermek üzere davet edildikleri yerlerden tek isteklerinin engelli vatandaşlara akülü tekerlekli sandalye alınmasını olduğunu belirtti. Bu talebin kabul görmesi halinde konser verdiklerini anlatan Özfırat, "Bu güne kadar verdiğimiz konserler ile 50 engelli vatandaşımız araçlarına kavuştu. Bunun bilinmesini istemiyorduk. Ancak şimdi söylüyoruz çünkü bu hareketimizin diğer kişilere ve kurumlara örnek olmasını istiyoruz. Sadece akülü araç değil isteyenler farklı kuruluşlara da bağış yapabiliyor." dedi.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ GECESİNDE KONSER VERMEK İSTİYORLAR
2012 yılında Nobel Barış Ödülü için gösterilen adaylardan biri olan Antakya Medeniyetler Korosu, ödül töreninde sahne almak istiyor. Türkiye'nin Koro ile bu ödüle aday olarak gösterilmesinin gurur verici olduğu aktaran Özfırat, "Bizler Norveç'teki değerli büyüklerimiz ile temasa geçtik. Barış ödül töreninde konser vermek istediğimizi ilettik. " dedi. Kurulduğu günden bu yana birçok başarılı etkinliğe imza atan Korosu, konser provalarını artık kendi evinde yapacak. Hatay Valiliği ve İl Özel İdaresinin katkılarını ile eski bir Antakya Evi restore edilerek koro üyelerine tahsis edildi. Kasım ayında gerçekleştirilecek yurt dışı konserleri için provalarını yeni yerinde sürdüren koro üyeleri, bu evde zaman zamanda konser de verecek.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.