Anlaşmalı Boşanmada Aylık Kesildikten Sonra Sağlık Yardımı İçin İcra Takibi Var

Anlaşmalı Boşanmada Aylık Kesildikten Sonra Sağlık Yardımı İçin İcra Takibi Var

SGK Bursa İl Müdürü Ahmet Metin, anlaşmalı şekilde boşanıp babalarına ait emekli maaşlarını alanlara müsaade edilmeyeceğini açıkladı.

SGK Bursa İl Müdürü Ahmet Metin, anlaşmalı şekilde boşanıp babalarına ait emekli maaşlarını alanlara müsaade edilmeyeceğini açıkladı. Kendilerine ulaşan 110 ihbarı incelediklerini ifade eden Metin, “Eğer ihbarlar doğruysa önce aylıkları kesilecek, ayrıca sağlık yardımı almışlarsa tahsili ile ilgili de icra takibi başlatılacak.” dedi.

Bursa’da yeni görevine başlayan SGK İl Müdürü Ahmet Metin, düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne bağlı Osmangazi, Gemlik, Gürsu, Kestel, İznik, Karacabey, Orhaneli, M.Kemalpaşa, Mudanya, İnegöl, Orhangazi ve Yenişehir’de sosyal güvenlik merkezleri ile sağlık sosyal güvenlik merkezi ve mali hizmetler sosyal güvenlik merkezi ile hizmet verdiklerini söyledi. Bursa genelinde toplam 744 personel ile hizmet verdiklerini anlatan Metin, sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısının ise toplamda 791 bin 755 kişiye ulaştığını aktardı. Bursa’da şu anda 445 bin 636 emekli olduğunu bildiren Metin, dört çalışanın bir emekliye bakması gerekirken, Bursa’nın 1.78’lerde olduğunu söyledi.

Bursa’da yaşayan 2 milyon 688 bin nüfusun yüzde 99.48’inin şu anda SGK çatısı altında olduğunu bildiren Metin, “Genel Sağlık Sigortası sisteminden önce Bursa’da 101 bin 249 yeşil kartlı vardı, ancak bu gelir testi başladıktan sonra yeşil kartlı sayısının 88 bin 98’e düştüğünü görüyoruz. Genel sağlık sigortalısı olarak Bursa’da 2012’de 88 bin 642 sigortalı varken, 2013 Kasım ayı itibari ile bunlara 30 bin 379 kişi eklenmiş.” şeklinde bilgi verdi.

"HER HASTALIK MALULEN EMEKLİ OLAMIYOR"

Son dönemde değişen Maluliyet Yönetmeliği'ne göre gelen müracaat sayısının, her hastanın emekli olacağı şeklinde yanlış anlamadan dolayı arttığını bildiren SGK İl Müdürü Ahmet Metin, şöyle devam etti: “2012’de maluliyete gelen müracaat sayısı Bursa’da bin 580 iken bunların 700 tanesi kabul edilmiş. Bunların 602 tanesi ise reddedilmiş. 2013’te de bin 380 talep gelmiş ve bunların 557’si kabul edilip 588’i ise reddedilmiş. Bu 2013’ü de ikiye ayıralım, yani yönetmelik değişiminden önce ve sonraya bakıldığında yönetmelikten sonra müracaat artışı görülüyor. Eylül öncesi aylık ortalama 350 müracaat gerçekleşirken, yönetmelikten sonra bu 976 müracaata çıkıyor. Ancak bunların 101’i sevk edilmiş ve sadece 21 tanesi kabul edilmiş. Demek ki vatandaş bu malulen emeklilik sistemini tam bilmiyor. Burada özellikle kalp, akciğer ve bağırsak nakli ile ilgili bölümlerinde ve her şeker hastası emekli olamıyor, sadece ağır ve en az dört organı etkileyen şeker hastalığı bu kapsama giriyor.”

"BURSA’DA 110 ANLAŞMALI BOŞANMANIN TAKİBİ YAPILIYOR"

Son dönemde artan tartışmalar odağında 'kentte anlaşmalı boşanma var mı' şeklindeki bir soruya ise SGK İl Müdürü Ahmet Metin, şu cevabı verdi: “Şu anda bana ulaşan son bilgilere göre, son yapılan tespitlerde bize yapılan bildirimler sonucunda 110 kişi hakkında denetim çalışması yapılıyor. Bu kişileri şu anda denetliyoruz. Bunlar tespit edildiğinde ise önce savcılığa suç duyurusunda bulunuyorduk. Ama artık savcılığa suç duyurusu kaldırıldı ve her halükarda aylıkları kesiliyor ve bunlar eğer sağlık yardımı vesaire kullanmışsa bunların tahsili ile ilgili de icra takibi başlatıyoruz.”

Bursa’da göreve başladıktan sonra ortak fikirle karar aldıklarını anlatan SGK İl Müdürü Ahmet Metin, gerçekleştirdikleri en önemli çalışmanın ise 'Beyaz Zarf Projesi' olduğunu sözlerine ekledi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.