Ankara'ya yeni füze teklifi masada

Ankara'ya yeni füze teklifi masada

Türkiye’nin füze alımı için Çin ile irtibata geçmesinin ardından ABD’li silah üreticileri Raytheon ve Lockheed Martin şirketlerinin, Patriot savunma sistemi tekliflerini nasıl daha cazip hale getirebileceklerini değerlendirdikleri bildirildi.

Konu hakkında Reuters haber ajansına konuşan bir kaynak, “Patriot teklifinin iyileştirilmesi için iç görüşmeler sürüyor.” dedi. İkinci bir kaynak ise Patriot teklifinin Çin ve Fransız-İtalyan konsorsiyumundan yapılan tekliflerle rekabetçi olması için neler yapılabileceği konusunda Amerikan savunma sektörü ve yönetim içinde ön görüşmelerin gerçekleştiğini teyit etti. İki kaynak da henüz bir karar alınmadığını ve NATO müttefiki Türkiye’ye karar vermesi için zaman verilmesi gerektiğini ifade etti. Rakipleri ABD ve İtalya-Fransa ortaklığından yaklaşık 1 milyar dolar aşağıda teklif veren Çin, Türkiye’nin açtığı ihalede birinci sırada yer almıştı. Ankara ihaleye katılan diğer şirketlerden, tekliflerinin geçerlilik süresini uzatmasını talep etmişti.

NATO patriotların süresini uzattı  

Suriye tehdidi sebebiyle Türkiye’ye konuşlandırılan patriot füze savunma sisteminin süresi NATO tarafından uzatıldı. Ankara’nın talebini değerlendiren NATO Konseyi “Türkiye’ye yönelik tehdit ve risklerin sürdüğüne” karar verdi. 2013 başında Türkiye’ye gelen füze savunma sistemi Ocak 2015’e kadar kalmaya devam edecek. Patriotlar ihtiyaç halinde savunma amaçlı kullanılacak. Türkiye, Suriye’de artan istikrarsızlık ve muhtemel bir saldırıya karşı kendi savunma sistemi olmadığı için üyesi olduğu NATO’dan yardım talep etmişti. dış haberler servisi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.