Ankara Konya YHT Mayıs'ta başlıyor

Ankara Konya YHT Mayıs'ta başlıyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, muhalefetin KOBİ'ye faizsiz kredi vaadi için 'günaydın' dedi. Ankara Konya hızlı treni seferlerinin de müjdesini verdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ''Ana muhalefet partisi lideri 'Biz KOBİ'lere faizsiz kredi vereceğiz' diyor. Yahu sizin bu memlekette ne yapıldığından haberiniz yok herhalde'' dedi.

Esnaf ve Sanatkar Odaları ve birlik başkanlarıyla bir restoranda bir araya gelen Ergün, esnaf ve sanatkarların toplumun içinde kritik bir noktada bulunduğunu, ekonominin onların etrafında döndüğünü ifade ederek, mal ve hizmetleri en ücra köşeye kadar ulaştıran kesim olduğunu söyledi.

Esnafın, risk alan, sermaye ve zamanını riske atan, bunları yaparken de kimseden bir şey istemeyen kesim olduğuna dikkati çeken Ergün, Türkiye'de 2 milyona yakın esnaf ve sanatkar bulunduğunu bildirdi.

Ergün, büyük kitlenin dünyada, ekonomide yaşanan gelişmeleri yakından takip edebilmesi ve ona göre adımlar atabilmesi gerektiğine işaret ederek, odalar, birlikler, federasyonlar ve devletin esnaf ve sanatkarı değişime, dönüşüme hazırlaması, yol göstermesi, yol haritası hazırlaması gerektiğini anlattı.

''Biz yol haritamızı hazırladık, dünyadaki değişimi hep beraber okuduk, nereye doğru gidiyoruz, esnaf ve sanatkarın sorunları neler, bunların hepsinin analizini yaptık'' diyen Ergün, Esnaf ve Sanatkarlar Değişim Dönüşüm Destek Strateji Belgesini hazırlayarak esnafın, birliğin, odaların ve devletin ne yapması gerektiğini belirlediklerini kaydetti.

Ergün, şöyle konuştu:

''Kamuya, kooperatiflere olan borçların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenlemeler yaptık. Kefalet kooperatiflerine olan borçlarla ilgili yaptığımız çalışmada arzu ettiğimiz oranda bir başvuru olmadı. Borcu olanların ancak üçte biri müracaat etti. Belki haberleri olmadı, bunun süresini de uzatabilir miyiz diye bir çalışma başlattık.''

Ergün, esnaf ve sanatkarlara verdikleri desteklere ilişkin şunları söyledi:

''Finansmanla ilgili, esnafa Halk Bankası aracılığıyla 2002 yılında sadece 154 milyon TL kredi dağıtabilmişiz. 2010 yılına geldiğimizde 3,5 milyar TL kredi dağıtmışız.

Esnafın kullandığı kredi miktarı 30 kattan fazla artmış. 2002 yılında yüzde 59 faiz, bunun yüzde 47'sini esnaf ödüyor, yüzde 12'sini hazine sübvanse ediyordu. 2011 yılına geldiğimizde Halk Bankası kredileri esnaf için yüzde 5 oldu.

Finansman maliyetleriyle istikrar ve güven ortamının doğrudan ilişkisi var. Esnaf 5 bin TL kredi kullanabiliyordu, bugün limit 100 bin TL'ye çıkmış durumda.

Yeni mekanizmaları, KOSGEB'i devreye sokma imkanımız oldu. Son 2-3 yılda 200 bine yakın küçük işletme KOSGEB'den kredi faiz desteği alma, faizsiz kredi kullanma imkanına sahip oldu.''

BAKKALLAR VE MARKETLER İÇİN YENİ TEDARİK SİSTEMİ

Bakan Nihat Ergün, değişim, dönüşümle ilgili çalışmaların sürdüğüne değinerek, 4 Mayıs'ta İstanbul'da yeni bir organizasyonun kamuoyuna tanıtımının yapılacağını söyledi.

Organizasyonun özellikle bakkal ve marketler için ortak tedarik merkezi oluşturan bir yapılanma olduğunu ifade eden Ergün, ''Tüm market ve bakkallar, artık her mal için ayrı ayrı kişilerle muhatap olmayacaklar.

Bir servis, o marketin ihtiyaç duyduğu tüm malları, o organizasyonun bölgesel tedarik deposundan getirecek. Bunun bir benzerini esnaf odalarımız bazı illerde yaptı.

İnegöl'de, Trabzon'da bakkallar odaları aracılığıyla benzer çalışmalar başlatıldı. Değişim, dönüşümle ilgili bazı organizasyonlar ortaya çıkıyor ve 'bu değişim, dönüşümü nasıl yönetelim, nasıl daha iyi noktaya getirelim'in çalışmaları yürütülüyor'' diye konuştu.

KOBİ'LERE KREDİ FAİZİ DESTEĞİ

Ergün, KOBİ'lere sağladıkları kredi ve yaptıkları kolaylıkları şöyle sıraladı:

''Ana muhalefet partisi lideri 'Biz KOBİ'lere faizsiz kredi vereceğiz' diyor. Yahu sizin bu memlekette ne yapıldığından haberiniz yok herhalde. Biz KOBİ'lere zaten faizsiz kredi, kredi faiz desteği veriyoruz.

Sadece son 2 yılda 200 bine yakın işletmeye KOSGEB vasıtasıyla bunu yaptık. Girişimcilere 4 yıl vadeli, 2 yıl ödemesiz faizsiz kredi desteği veriyoruz.

Her halde danışmanları Türkiye'de nelerin yapıldığını iyi anlatmıyor. Olan yapılan işleri 'biz de yapacağız' diyorlar. 'OSB'lerde meslek liseleri yapacağız' diyorlar.

Arkadaş sen hiç OSB'lere gittin mi? Zaten buralarda meslek liseleri var. Kuruluyor, kurmaya da devam ediyoruz. Danışmanlar doğru bir şey aktarmayınca, liderler de Türkiye'de olandan bitenden haberdar olamıyor.

Bir başka partinin beyannamesinde de 'Ankara'dan Konya'ya hızlı tren hattı yapacağız' diyorlar. Biz bunu zaten yaptık hemşehrim.

Yaptık, test sürüşleri devam ediyor, mayıs ayında yolcular taşınmaya başlanacak. Mayıs ayında Ankara-Konya arası hızlı trenle 1 saat 15 dakikada yolcular taşınmaya başlanacak.''

Esnaf ve sanatkarların sorularını da yanıtlayan Bakan Ergün, Kocaeli Pastacılar Odası Başkanı Yaşar Yılmaz'ın, yetişmiş personel ihtiyacı bulunduğunu hatırlatması üzerine, ''Mekanizmalarını kurduk, UMEM diye bir proje başlattık. Bunu TOBB ile başlattık, yaygınlaştırılması mümkün'' dedi.

Gebze Ticaret Odası'nda UMEM Projesi kapsamında meslek edindirme çalışmalarının devam ettiğine işaret eden Ergün, proje kapsamında sadece Honda'nın 400 kişiyi istihdam edeceğini dile getirdi. Ergün, şöyle devam etti:

''Anadolu Ajansı'ndan güzel bir haber okudum, Ford yeni dönemde hem 1 milyar dolarlık yatırım yapacak hem de bin kişiyi daha istihdam edecekmiş. Önümüzdeki yıl için ortaya çıkan alanlar bunlar.

İstihdam sorununu böyle aşacağız. İş bulamamak kadar mesleksizlik sorunu var. Ne iş yaparsın? dediğimizde, 'ne iş olsa yaparım' diyorlar. Bu ne demek, 'elimden bir iş gelmez' demek.

Kabullenemediği için 'ne iş olsa yaparım' diyor. Mesleksizlik sorunumuz var. Hem ihtiyaç, hem de işsizlik var. Odalarla eğitim çalışmalarını yaygınlaştıralım.''

Ergün, Hereke Esnaf Odası Başkanı Abdurrahman Yazıcı'nın, ''Kaiser William Köşkü'nün önüne bir turist otobüsü yanaştı, orada Hereke'yi arıyorlar. Hereke haritalarda gözükmüyor.

Dünya markası Hereke halımız var, insanlar bulamıyor. Beldeler kaldırılınca Türkiye haritalarında da Hereke'yi kaldırdılar. Türkiye'de iki Hereke var, haritada bakıyor halı almaya Malkara'daki Hereke'ye gidiyorlar.

Ne yapacağız?'' demesi üzerine, Kocaeli Valisi Ercan Topaca'ya Hereke'yi gösteren sarı renkte turistik bölge tabelası konulması talimatı verdi.

Ergün, ''Bir tane de Çin'de Hereke var. Hereke'de önemli çalışmalar yapılıyor, Hereke herkesin bildiği bir yer olacak'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.