Ankara İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı Yapıldı

Ankara İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı Yapıldı

Ankara İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı, Vali Alaaddin Yüksel başkanlığında Ankara Spor Salonu'nda (Arena) yapıldı.

Ankara İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı, Vali Alaaddin Yüksel başkanlığında Ankara Spor Salonu'nda (Arena) yapıldı.

Vali Yüksel, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, müsabaka alanlarına asılan siyasi, ideolojik, aşağılayıcı ve etnik ayrımcılığa dayalı pankartların spor ahlakına yakışmadığını, alkol ve keyif verici maddelerin de sporla bağdaşmadığını ifade etti. Yüksel, "Paylaşma ve uzlaşma mekanları olan spor alanları, nasıl oldu da delici aletlerle ve silahlarla yan yana gelebildi. Bunları konuşmak gerekiyor. Olumsuz başlıklarla spor yan yana gelmemeli. Bu çirkinlikleri sporun içerisinde tutmaya devam mı etmeliyiz? Tüm dünya, sporu prestij projesi haline getirdi. Spor, elbette sadece bir yarış değil. Bize bütün dünyada para ile satın alınamayacak bir hazine veriyor. Toplumsal moral veriyor." dedi.

Spor sahalarındaki olumsuz görüntülerin yeni sezonda tekrarlanmamasını dileyen Alaaddin Yüksel, tüm çirkinlikleri ortadan kaldırmak en büyük hedefleri olduğunu vurguladı.
Yüksel, şöyle devam etti: "Sporun barış projesi olduğuna inanıyoruz. Ankara, sporu yüreğinde hisseden inanılmaz bir şehir. Hepimiz spora çok ama çok önem veriyoruz. Ankara'da sporu çağdaşlık ölçüsü olarak da kabul ediyoruz. Başkent'te bine yakın kulüp var. Lisanslı sporcu sayısı 150 bin dolaylarında. 75 tane de spor tesisi var ama yetmiyor. Sporda şiddeti önlemek için her zaman iş birliğine açığım. Sporu konuştuğumuzda başarının yegane ölçüsü paylaşmak, kucaklaşmak ve uzlaşmak olmalıdır."

SUNUM YAPILDI

Daha sonra 'Müsabaka Güvenliği' başlıklı sunuma geçildi. Ankaragücü Kulübü Başkanı Mehmet Yiğiner, "Başkent'teki sorunun büyük bir bölümü Ankaragücü ile ilgili. Sizden destek bekliyoruz. Bizi yalnız bırakmayın. Bizim iş parayla çözülüyor, nasihatla çözülmüyor." diye sitem etti.

Yüksel, bunun üzerine, "İş sadece parayla çözülmüyor. Profesyonel spor kulüplerine para vermek gibi ne bir kaynağım ne de bir yetkim var. Sadece yüreğimi ortaya koyarak sizin heyecanınıza ortak olabilirim. Hepiniz başkanlığa balıklama atlıyorsunuz. Ucuza kaçıp da parayı ver olmaz." ifadesini kullandı.

Toplantıda öne çıkan başlıklar ise şunlar oldu: "Ankara ilinde profesyonel spor dallarında yapılacak müsabakalar ile basketbol en üst ligi müsabakalarına ilişkin gerekli güvenlik ve sağlık tedbirlerinin ilgili spor kulüpleri ve federasyon tarafından alınması. Müsabakaların yapıldığı spor alanlarında genel kolluk görevlileri, özel güvenlik görevlileri ve taraftarlardan sorumlu kulüp temsilcilerinin, müsabaka güvenlik amirinin emir ve uyarılarına uygun görev yapmaları. Spor alanlarında taşkınlık yapanların uzaklaştırılması, tesislere zarar veren şahıslar hakkında yasal işlem yapılması. Alkol, uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisinde olduğu açıkça anlaşılan kişilerin spor alanına alınmaması; bu şekilde spor alanlarına giren ve dışarı çıkmamakta ısrar eden seyircinin zor kullanılarak dışarı çıkarılması. Tütün ve tütün mamullerinin spor alanlarında kullanılmasının yasak olduğu anonsunun yapılması. Kulüp yöneticilerinin olumlu spor kamuoyu oluşturması, özellikle maçlardan önce ve sonra tahrik edici tutum ve beyanlardan kaçınılması. Spor alanlarına ruhsatlı dahi olsa ateşli silahlar, kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddelerin alınmaması. Lazer ve ses çıkaran vuvuzela ile müsabaka düzenini bozan yazar kasa ruloları ve peçete gibi malzemelerin alınmaması. Spor sahası ve salonlarına biletsiz hiç kimsenin alınmaması. İlimizdeki spor kulüpleri tarafından kanunda belirtilen elektronik bilet ve altyapısı ile 360 derece dönebilen yüksek çözünürlüklü ve ses kaydı yapabilen ayrıca seyirciyi fotoğraflayacak kameraların kurulması."
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.