Anguslar uyum sağladı

Anguslar uyum sağladı

Konya Şekerin Avustralyadan ithal ettiği angus ırkı damızlıkların Konya iklimine uyum sağlaması üzerine beş yılda 50 bin çiftlik hedefine ulaşmak için yeni anguslar getiriliyor

Konya Şeker geçen yıl Avustralya’dan ithal ettiği angus ırkı 536 damızlığın Konya coğrafyasına ve iklim şartlarına uyumda herhangi bir problem yaşamamaları üzerine, beş yılda 50.000 başlık çiftlik hedefini gerçekleştirmek için yaptığı planlama çerçevesinde yeni parti Angusları getirmeye başladı. Yine Avustralya’da titiz bir çalışma sonucu ithal edilmek üzere binlerce Angusun içerisinden tek tek seçilen ve kulak numaraları takılarak sürülerden ayrılarak belirlenen 167 Angus bugün Konya Şeker tarafından Mersin Limanından teslim alınarak Konya’ya getirildi. Yeni parti Angusların Taşağıl çiftliğine gelişi nedeniyle bir açıklama yapan Konya Şeker ve Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, çiftlikteki hedeflerinin 50.000 damızlığa ulaşmak olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı, “Biz burada üreterek çoğaltacağımız bu hayvanlarla Konya çiftçisine yeni bir gelir kapısı aralamayı hedefliyoruz. Bunun için Tosunbank modelini geliştirdik. Taşağıl çiftliğinde belli bir sayıya ulaştıktan sonra, Tosunbank’a ait biner başlık çiftlikleri Konya’nın birçok yerinde devreye sokacağız. Bu çiftliklerdeki Anguslar ise üreticiye ait olacak ve tıpkı süt inekçiliğine yönelik geliştirdiğimiz Dana Kreşindeki gibi üreticiye ait Angusların bakım ve besisini bu çiftliklerde onlar adına biz yapacağız ve gelirlerini onlara dağıtacağız.”

Hayvancılığa yönelik bu yatırımları yaparken her türlü hesabı ve bilimsel çalışmayı yaptıklarını vurgulayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk Konuk, sahadaki sonuçları da görmek istediklerini belirterek, “Büyük bir yatırıma girişirken ve özellikle de bu hayvanları bölge çiftçimize kazandırmayı hedeflerken hiçbir riski göze alamazdık. Biz riskin sıfır olduğunu uygulamada da görmek istedik. Bu hayvanları Güney Kutbundan, Kuzey Kutbuna getirdik. Bu değişik bir iklim ve değişik bir coğrafya demek. Biz bunların ülkemiz coğrafya ve iklimine uyumlarını görmek istedik” dedi. Konuk, “İlk ithalatımızı geçtiğimiz yılın Haziran ayında gerçekleştirdik. Onlar yola çıktıklarında Avustralya’da kış mevsimi idi, Konya’da ise yaz. İlk ithal ettiğimiz 536 Angus çiftliğimizde bir yaz ve bir kış geçirdi. Değişik bir iklimde yaşamalarına değişik bir coğrafyaya gelmelerine ve kısmen değişen beslenme alışkanlıklarına rağmen bu hayvanlar bölgeye müthiş bir uyum gösterdiler. İlk getirdiğimiz 536 Angustan sadece bir Angusumuzu doğum esnasında bağırsak düğümlenmesi sonucu kaybettik. Bir tanesi de uzun yolculuk sırasında sıkışma sonucu yaşadığı rahatsızlık nedeniyle kesildi. Yani hiçbir Angusu iklim ve çevre koşullarına uyum sorunu nedeniyle kaybetmedik. Allah’a şükür bu hayvanlar bölge şartlarına ve coğrafyamıza uyum sağladılar. Bunlardan 501 tanesi de doğum yaptı. Taşağıl çiftliğinin bu yavruları da gayet iyi bir gelişim gösterdiler ve hiç birisinde bir problem yaşanmadı. Şimdi ilk gelen Anguslarımızın sayısı doğumlarla birlikte bin 66’ya yükseldi. Hem gelenlerin bölgemize uyumunu hem de doğan yavruların gelişimini gördükten ve risk yaşanmayacağından emin olduktan sonra da yaptığımız planlamaya uygun olarak Taşağıl Çiftliğini beş yılda 50.000 büyük başa ulaştıracak damızlık Angus ithalatını devam ettiriyoruz. Bugün gelen 167 Angus bunlardan sadece küçük bir kısmıdır. Taşağıl Çiftliğinde bundan sonra Angus sayısı her hafta her ay artmaya devam edecek” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.