Anadolu Üniversitesi, Side'de Eserler Hakkında Bilgi Güncellemesi Yapıyor

Anadolu Üniversitesi, Side'de Eserler Hakkında Bilgi Güncellemesi Yapıyor

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, 66 yıldır kazı çalışması yapılan Side Antik Kent'te, bazı tarihi yapıların hangi döneme ait olduğuna dair bilgi güncellemesi yapıyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, 66 yıldır kazı çalışması yapılan Side Antik Kent'te, bazı tarihi yapıların hangi döneme ait olduğuna dair bilgi güncellemesi yapıyor. 1947 yılında Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından İzmir Efes'ten sonra ikinci kazı çalışmasının yapıldığı Side'de son 5 yıldır kazıları Anadolu Üniversitesi yürütüyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Side Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı, antik kent içinde bulunan ve Bizans Hastanesi olarak bilinen tarihi yapının Bizans dönemine ait olup olmadığı hakkında ellerinde net bir bilginin olmadığını söyledi. Antik kent içindeki 2 katlı yapının Bizans dönemi yapılarına hiç benzemediğini belirten Alanyalı, yapı ile ilgili araştırmaların devam ettiğini kaydetti. Alanyalı, "Tarihi yapı Bizans dönemi hastanelerine hiç benzemiyor. Tarihi yapı daha çok Anadolu Selçuklu dönemi şifahanelerine benzir. Yapı Selçuklu dönemi eseri de olabilir. Elimizde net bir bilgi yok. Araştırmalarımız devam ediyor. Pampilya döneminde de o bölgede bir hastanenin olduğu belirtiliyor. " diye konuştu.

Alanyalı, yine aynı şekilde tapınaklar bölgesinin arka kısmında bulunan ve Men ismi ile bilinen tapınak hakkında ellerinde net bilginin olmadığını ve araştırmalarının devam ettiğini kaydetti. Side Antik Kent'te 2 Temmuz'da başladıkları kazı çalışmasının 13 Eylül'de sona ereceğini bildirdi. Bu sene çalışmalarını genelde tapınaklar bölgesindeki Athena, Bazilika ve Apollon Tapınağı'nda yapılacak olan restorasyon ve ayağa kaldırma çalışmaları üzerine olacağını aktaran Alanyalı, 66 yıl içinde Side Antik Kent'in yüzde 10'nun gün yüzüne çıkartıldığını ve yüzde 90'nın toprak altında olduğunu kaydetti. Alanyalı, "Antik kentin tamamının gün yüzüne çıkması 4 asır daha sürer. Zaten şehrin yüzde 50'sinin üzerinde modern hayat devam ediyor. Kumul alanın durumunda tıpkı yumurta sepeti içinde saman altına bulunan yumurtalar gibi. Doğu bölgesi tamamen kumla kaplı. Altında ne olduğu bilinmiyor. Onun için Side kazıları daha 4 asır sürer." ifadelerini kullandı. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.