Amacımız donanımlı gençler yetiştirmek

Amacımız donanımlı gençler yetiştirmek

Meram Belediyesi öncülüğünde ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde Meram Hasanköy Mahalllesinde yapımına geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başlanan Hasanköy İlköğretim Okulunun açılışı düzenlenen tö

Meram Belediyesi öncülüğünde ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde Meram Hasanköy Mahalllesi’nde yapımına geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başlanan Hasanköy İlköğretim Okulu’nun açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Vali Aydın Nezih Doğan, Meram Kaymakamı İrfan Kenanoğlu, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu AK Parti’nin iktidarda olduğu yaklaşık 9 yıllık dönem içerisinde özellikle eğitim yatırımlarında büyük bir ivme kazanıldığını söyledi. AK Parti’nin eğitim yatırımlarına büyük önem verdiğini dile getiren Bakan Nimet Çubukçu, “8,5 yıl içerisinde 163 bin derslik yapıldı. Konya’da da 4 bin 87 derslik yapılarak hizmete sunuldu. Türkiye şu an eğitim yatırımlarında AB kriterlerine çok yaklaştı. 4 yıl sürece olan Fatih Projesi ile sınıflarımızın tamamına akıllı tahta kazandırılacak, her sınıfta bir bilgisayar olacak. Bugün de yine bu eğitim yatırımlarına bir yenisini daha ekliyoruz. Derdimiz, gençlerimize iyi bir gelecek hazırlamak, onların donanımlı bir şekilde yetişmelerini sağlamaktır. Türkiye’nin donanımlı ve iyi yetişmiş gençlere ihtiyacı var” diye konuştu.

Vali Aydın Nezih Doğan da eğitimde Türkiye’nin önemli bir mesafe kat ettiğini ancak yine de bazı eksiklerin olduğunu belirterek, “Meram’da derslik başına düşen öğrenci sayısı 31’e düştü. Bu güzel bir gelişme. Fakat lise düzeyinde eksikleri giderebilmek için yatırımların devam etmesi gerekiyor” dedi. Kendi çocukluğunda okullarda sabah, öğlen ve akşam olmak üzere üç dönemli eğitim yapıldığını söyleyen Vali Doğan, “Şimdi öğrenciler sadece bir dönem eğitim alıyorlar. Okullarımız, öğrencilerin eğitim aldıkları saatin dışında atıl vaziyette duran kamu kurumları gibi oluyorlar. Bu nedenle okul binalarının iyi değerlendirilmesi gerekir. TÜİK verilerine göre Konya’da okuma yazma bilmeyen 120 bin insan var. Bunların 110 binini kadınlarımız oluşturuyor. Okullarımız daha işlevsel kullanılmalı ve bu sayı en aza indirilmelidir” diye konuştu.

Yapılan açış konuşmalarının ardından Meram Hasanköy İlköğretim Okulu’nun açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından okulu gezen Bakan Nimet Çubukçu, okul sıralarında oturan öğrencilerin yanına oturarak, onlarla bir süre sohbet etti.

ÖĞRETMEN ADAYLARI ATAMA BEKLİYOR

Bakan Nimet Çubukçu okulu gezdikten sonra çıkışta öğretmen adayı bir grup genç Bakan’la konuşmak istedi. Bakan Çubukçu öğretmen adaylarının yanına giderek onları dinledi. Öğretmen adaylarından Demet Taşhan, 1 Haziran’da öğretmen atamalarının açıklandığını ifade ederek, “Bu atamalarda El Sanatları Bölümü, Teknoloji Tasarımı Alanı öğretmenlerinin öncelik sırası 3. sıra oldu. Bu nedenle bu bölümlerden hiç atama yapılmıyor. Biz bu sorunumuzu Şeb-i Arus törenlerinde de dile getirmiştik. Daha sonra yazılı olarak birçok defa Bakanlığınıza ulaşmaya çalıştık, hiçbir sonuç alamadık. Hakkımızın yendiğini düşünüyor ve bu haksızlığın bitmesini istiyoruz” diye konuştu. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da genç öğretmen adaylarını dinledikten sonra konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ve en kısa zamanda müjdeli haberi ileteceklerini söyledi. Bakan Çubukçu daha sonra Karapınar’a gitmek üzere Konya’dan ayrıldı.

RASİM ATALAY

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.