Altına 6 taksit geliyor

Altına 6 taksit geliyor

Mehmet Tüfekçioğlu, banka kartları ve kredi kartları hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin Yönetmelik Taslağı'nda kuyum sektörüne 4 veya 6 taksit imkanı getirilmesinin yeniden gündeme gelmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Mehmet Tüfekçioğlu, yaptığı açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) altında taksit sınırlamasını 1 Şubat itibarıyla kaldırdığını hatırlattı. Kuyumcu ve vatandaşların tepki gösterdiği bu kararın alınmasında art niyetli bazı kuyumcuların kanunsuz uygulamalarının yattığını belirten Tüfekçioğlu, ancak 20-30 kişi kanunsuz iş yaptı diye 1 milyon kuyumcunun cezalandırılmasının yanlış olduğunu ifade etti. Uygulama nedeniyle hem vatandaşların hem de kuyumcuların büyük mağduriyet yaşadığını belirten Tüfekçioğlu, kuyumcu esnafının işlerinin yüzde 30 oranında düştüğünü kaydetti.
Mehmet Tüfekçioğlu, yanlıştan dönülme noktasında şimdi önemli bir adım atıldığını, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyumla ilgili harcamalarda taksit uygulanamayacağına yönelik mevzuat hükmünü kaldırmaya hazırlandığını ifade etti.

Tüfekçioğlu, “Taslağın mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyumla ilgili harcamalarda taksit uygulanamayacağına yönelik kısıtlama kaldırılacak. Söz konusu harcamalara 4-6 ayla sınırlı olmak üzere taksit imkânı getirilecek. Kredi kartı ile satışın ticarette belirli bir canlılık getireceğine inanıyorum. Tabi ki burada dikkat edilmesi gereken hususlar var. Uygulamanın belirli kurallar çerçevesinde yapılması ve fırsatçılara gün doğmaması gerekiyor” dedi.
Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Mehmet Tüfekçioğlu, konuya hassasiyetle eğilen hükümete de teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.