Altın klozetin perde arkasını vali anlattı

Altın klozetin perde arkasını vali anlattı

'Altın klozet' polemiğinin başlangıcında yer alan isim Vali Topaca olayı aydınlattı.

 

Türkiye'nin gündemini meşgul eden 'altın klozet' tartışması, Vali Topaca'nın 4 yıl önce Kocaeli Valisi iken makamında yaptırdığı onarımla başlamıştı. Cumhuriyet gazetesi temsili fotoğraf kullanarak Topaca'nın 8 ürünle altın kaplama tuvalet yaptırdığını yazmış, Kılıçdaroğlu da mitinglerinde, "Bu beyler altın klozetin hesabını verecek" demişti. Habertürk'e konuşan Vali Topaca, "O klozet, beyaz. 'Altın kaplama' denilen, altın rengi boya. Çöp kovası 276, diş fırçalık 630, tuvalet kâğıtlık 366, sabunluk 722, havluluk 408, altın tuvalet fırçalık 254, askılık 155 TL" dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tazminat davası açmasına kadar uzanan altın klozet tartışmasının merkezindeki isim, Hatay Valisi Ercan Topaca Habertürk'e konuştu. Topaca, Kocaeli Valisi olarak görev yaptığı döneme ilişkin özetle şunları söyledi:

"ÖNCE KLOZET YOKTU"

"Cumhuriyet Gazetesi'nde 23 Mayıs'ta "Vali beyin altın kaplama tuvaleti" başlığıyla bir haber çıktı. Haberde 7 kalem malzemeden bahsediyorlar: "Altın kaplama çöp kovası, diş fırçalık, tuvalet kâğıtlık, sabunluk, havluluk, tuvalet fırçalık, askılık." Dikkat ederseniz, klozet yok. O klozet, Vitra'nın İstanbul serisi, beyaz, duvara asılan klozettir."

"SADECE TUVALET DEĞİL"

"Tartışma konusu işin toplam bedeli 638 bin TL. Sadece tuvalet yapılmış gibi bir hava oluşturuldu. Bu onarım, valiliğin yaklaşık bin metrekarelik bir katıdır. Kapısı, penceresi, kalorifer, internet sistemi, yer döşemeleri, dış cephe boyası..."

"DUYMAK İSTEMEDİLER"

"O haberi kaynak göstererek başka bir gazete haber yaptı. Hayali bir klozet koydu. Sonra diğerleri devam etti. Açıklama yaptım, kullanmadılar. Sesimi duyurmaya çalışıyorum ama bunların kalpleri sanki mühürlü."

"ALTIN OLANI YOK"

"Malzemeleri mağazalardan sorabilirler. "Altın kaplama" diye geçiyor, aslında altın renginde boyamadır. Madeni kromdur. Sarıysa "Altın kaplama" diye geçiyor. Sorduk, bu ürünlerin altın olanları da yok. Alınan çöp kovası 276, diş fırçalık 630, tuvalet kâğıtlık 366, sabunluk 722, havluluk 408, altın tuvalet fırçalık 254, bornoz askılığı 155 TL. Tümüne ödenen 2 bin 811 TL."

"KORUMASINA ULAŞTIM"

"Sayın Kılıçdaroğlu, klozet ile ilgili bir atıf yaptı. O günlerde de bu haber tartışıldığı için hemen beni kastettiğini düşündüm. Aradım. Kendisine ulaşamayınca Koruma Müdürü Koray Bey'e dedim ki: "Bu konu tamamıyla yalandır. Yanlış bilgilendirme var, ben bilgilendirmek istiyorum. Bana dönerseniz memnun olurum, aksi takdirde açıklama yapmak durumunda kalacağım." 5 gün oldu; dönüş olmadı bana."

"HAKKIMI SAVUNACAĞIM"

"Beni suçlayıcı bir şey olduğu için Sayın Kılıçdaroğlu kusura bakmasın, o ne kadar dürüstse ben de o kadar dürüstüm. İsraf yapan müsrifle beni karıştırmasın. Devletin kör kuruşunun hesabını yapan biriyim. Yalan haberlerle şahsımı rencide edecek şekilde itham etmeye kimsenin hakkı yoktur. "İşlem yapılsın" diyor. Elbette ben de hakkımı savunacağım."

HABERTURK


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.