Altın fiyatları ne olacak?Altın

Altın fiyatları ne olacak?Altın

ABD'den gelen verilerle alt üst olan altın fiyatları yeniden bir çıkış yolu arıyor. Altın fiyatları ne olacak? İşte altın yorumları...

Altında Tepki Satışı Alımların hız kaybettiği altın 16 dolarlık değer kaybıyla günü sonlandırmıştır. Dün vurguladığımız gibi tepki satışlarının görüldüğü altında belirttiğimiz 1320 desteğine kadar geri çekilme görülmüştür.

Gün içinde açıklanan verilerde ABD perakende satışları beklentilerin altında kalsa da %0.2 artış göstermiştir. Böylece perakende satışlar son 4 aydır yükselişine devam etmiştir. Öte yandan Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, parasal genişlemenin bu yıl içinde yapılacak olan üç toplantıdan birinde azaltılabileceğini dile getirmiştir. Bunun yanı sıra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Fed’in varlık alımlarını azaltması durumunda gelişmekte olan ülkelerin kredi sıkıntısı çekebileceğini belirtmiştir. Tüm bu gelişmelerle 1337'den güne başlayan altın 1318-1341 aralığında dalgalanarak 1321 seviyesinden kapanmıştır.  

Strateji:  Dünkü düşüşün ardından 1320 seviyesinden destek bulan altın hafif yatay seyredebilir. Bugün ABD’de açıklanacak olan ÜFE piyasaları etkiyebileceğinden dikkatle takip edilmelidir. Verinin kötü gelmesi durumunda alımların artabileceği altında 1330 ve 1338 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Verinin olumlu gelmesi durumunda ise 1311 desteğine kadar geri çekilme görülebilir. Bugün ayrıca akşam saatlerinde FOMC üyesi Bullard’ın yapacağı konuşma dikkatle takip edilmelidir. Bullard’ın varlık alımlarının sonlanmasıyla ilgili yapacağı açıklamalar altında volatiliteyi artırabilir.

Erste Securities Istanbul (  http://www.erstesecuritiesistanbul.com.tr )  Tarafından Hazırlanan Teknik Analiz Raporu: 

GOLD (Spot) güniçi: düşüş hakim.  

Pivot Seviyesi : 1330

Tercihimiz : 1330 seviyesinin altında hedef 1315 ve ilerleyen seviyelerde 1305 olmak üzere satış pozisyonları.

Alternatif senaryo: 1330 seviyesinin üzerinde hedef 1344 ve 1349  olmak üzere yükseliş görülebilir.

Teknik Yorum : 1330 seviyesindeki direnç aşılmadıkça 1315  seviyesinden aşağı yönde kırılma riski yüksektir.

İntegral Menkul ( http://www.integralmenkul.com.tr ) Tarafından  Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

Haftanın açılışında Çin’deki Altın tüketiminin yüzde 54 arttığı  haberleriyle 1330 seviyelerine kadar bir sıçrama görmüştük. Aynı gün  içerisinde Amerikan 30 Yıllık tahvil fiyatlarındaki artış sebebiyle  aynı gün içerisinde 1344 seviyeleri test edilmişti. Altında gün  içerisinde gelen fiziksel talebe ilişkin haberlerde, Altın  fiyatlarının yapmış olduğu yukarı yönlü tepkinin nedenini  araştırdığımızda, geçtiğimiz hafta CFTC raporunda 1 Aylık Fiziksel  Altın takas faizlerinin ekside olduğunu görmekteyiz. Altın takas  faizlerinin ekside olmasının anlamı ise fiziksel Altın ihtiyacı olan  yatırımcıların şuan için ellerindeki Doları fiziksel Altına çevirmek  için ekstra faiz vermeye yatkın olması anlamına gelmektedir.

Diğer taraftan piyasadaki Altın kısa pozisyonlarının yoğun olması zaman  zaman gündemde yer alan fiziki Altına talebin arttığı haberlerinin  yatırımcıların ellerinde bulunan Kısa pozisyonlarını kısa süreli  kapatıp Dolar tarafına geçmelerine sebep olmaktadır. Kısa  pozisyonların kapanışıyla gerçekleşen yükselişlerin devamlılığının gelmemesi de tekrardan yatırımcıların yükselişlerde kısa pozisyona  geçmeleri olarak görünüyor. ABD tarafından gelen olumlu veriler, Altın  yatırımcılarının kısa pozisyon açmaları veya kısa pozisyonda kalmaları  için bir sebep oluşturmaktadır. Bugün açıklanan perakende  verilerindeki gevşeme ilk aşamada hareketliliklere sebep olsa da daha önemli olan çekirdek perakende satış verilerindeki iyileşme aşağı  yönlü fiyatlanmalara sebep oldu. Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde FED  üyelerinden Lockhart'ın önümüzdeki üç toplantı içerisinde parasal  genişlemenin azaltılabileceğini düşündüğünü belirtmesi sonrası da  satışların ivmesini arttırdığını söyleyebiliriz.

Bu sabah itibari ile işlemlerin 1321,1 seviyesinden devam ettiği Altın fiyatlarında, yatırımcılarımızın bu aşamada olası yükselişlerde 1326,5 - 1329,5 seviyelerinden satış işlemi açmalarını, 1332,5 seviyesinin üstünü stop seviyesi olarak belirlemelerini, 1321/1317,5 seviyelerinin ise hedef  seviyeler olabileceği görüşündeyiz. Bugün açıklanacak olan ABD  ÜFE,Almanya, Fransa ve Euro Bölgesi GYSİH verileri yakından takip edilmelidir.

FXTCR ( http://www.fxtcr.com ) Tarafından Hazırlanan Altın  Fiyatları Raporu: 

1322 Seviyesinde Tutunmaya Çalışıyor FED'in parasal genişleme ile ilgili atacağı adımlara ilişkin  piyasada farklı beklentiler söz konusu. Bu beklentiler altına kısa  vadede dalgalı bir seyir izletse de, fiziki talebin arttığına yönelik  işaretler altını 1322 direncinin üzerinde tutmaya çalışıyor  diyebiliriz. Bunun yanı sıra hedge fonlar, varlık alımlarının azaltılacağına yönelik beklentilerin etkisi ise uzun pozisyonlarını  hızlı bir şekilde azaltmaya başladı.

Bütün bu etmenleri bir araya  topladığımızda altında dalgalı bir izlenim olduğunu görüyoruz. An itibariye 1318,33 seviyesinden işlem göre altın için,  belirttiğimiz gibi 1322 seviyesi oldukça önemli. Bu seviyenin altında  kalındığı müddetçe zayıf bir görünümün hakim olması beklenebilir ve  aşağıda 1310 desteği test edilebilir. Altının 1322 seviyesinin  üzerinde tutunması halinde ise yukarıda 1350 direnci var. Bugün saat 15:30'da açıklanacak olan ABD Aylık ÜFE verisi ve Saat  20:20'de ve 22:15'te gerçekleşecek olan FOMC üyesi Bullard'ın  konuşması takip edilmelidir.

GCM Menkul Kıymetler ( http://www.gcmforex.com ) Tarafından  Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

Piyasa psikolojisi olarak her zaman bildiğimiz ancak gözümüzden  kaçan bir stratejiyi sizlere tekrar hatırlatarak altın ile ilgili  analizime başlamak istiyorum. Özelikle piyasalarda bir yöne doğru  gerçekleşecek olan hamleler aslında piyasa psikolojisi olarak tersine  algılanmalıdır. Çünkü bir piyasanın oluşabilmesi için gerekli  alıcı-satıcı karşılaştırılması ancak bu şekilde oluşabilir. Piyasada  yer alan bilgiler ve bu bilgilerin yüksek sesle konuşulmaya başlanması  aslında tam tersi hareketlerin oluşumu için önemli bir sinyal olarak  belirleyebiliriz.

Örneğin Cuma günü Dünya Altın konseyinin altın ile  ilgili olumlu düşünceleri, Dünyanın en büyük fiziki altın fonu SPDR’ye  talebin oluşması Altın fiyatlarının kısmi olarak yükselmesini sağlamış  ve bu nedenle de piyasalarda Altın’ın yükseleceğine olan inancın arttığı görülmektedir. İşte tam bu noktada Altın fiyatlarını 1315  seviyesine kadar gerilemesi de bu psikolojinin neden ters olarak  çalıştığının en önemli göstergededir. Bu nedenle de eğer piyasa da  herhangi bir finansal varlık hakkında net bir yön bildirimi sağlanıyorsa o zaman tersin ile işlemler olumlu olacaktır. Teknik olarak baktığımızda 1336 bariyeri altında kaldığı müddetçe  satış baskısının devam etmek istediğini gözlemlediğimiz altın da 1312  desteğinin kırılması durumunda daha net düşüş baskısının oluşacağını  söyleyebiliriz.

Özellikle de 1350 bariyeri altında kalan altın için  çok fazla olumlu düşüncemizin olmadığını, yaşanılacak olası  yükselişlerin orta ve uzun vadeli olarak satış fırsatı olabileceğini  sizlerle paylaşabiliriz.

Pivot 1336 Destek 1305-1297-1285 Direnç 1326-1336-1348

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.